Quantcast
Channel: Peknetelo.eu
Viewing all 1058 articles
Browse latest View live

Mrkva je výborná, nielen na oči! Účinky, čo obsahuje, chudnutie, recepty…

$
0
0

Pri slove mrkva Vás asi ako prvé napadne, že je dobrá pre zdravé oči. Áno, ale mrkva má aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov na naše zdravie. Obsahuje aj ďalšie látky, ktoré Vám pomôžu dostať sa do kondície. Nájdete tu kompletné účinky mrkvy na zdravie, čo obsahuje, nutričné hodnoty a sú tu aj recepty z mrkvy…

O mrkve

Mrkva obyčajná (lat. Daucus Carote) – čeľaď mrkvovitá

Mrkva je obľúbená koreňová zelenina, tak isto ako petržlen. Z mrkvy sa konzumuje jej koreň, ktorý má oranžovú farbu, táto farba je vďaka látke karotén. Z mrkvy sa zbiera aj vňať, no používa sa viacej petržlenová vňať. Mrkva obyčajná dokáže narásť až výšky nad jeden meter. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré sú vo veľkom súkvetí. Mrkva je ideálna na pestovanie v našich podmienkach. Vyhovuje jej slnečné stanovište a na zálievku si až tak nepotrpí. Mrkva obyčajná pochádza z Ázie, ale darí sa jej aj v Európe a Amerike.

zvazok mrkvy

Čo obsahuje mrkva za účinné látky?

Mrkva obyčajná nie je určite obyčajná, už len preto množstvo látok, ktoré obsahuje…

Vitamíny A, B, C, D, E, H a K, triesloviny, flavonoidy, draslík, horčík, zinok, železo, sodík, fosfor, vlákninu, vápnik, bielkoviny, sacharidy, kremík, síra, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú  a betakarotén.

Nutričná hodnota – mrkva (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
170 40 1g 6g 0,2g 3,1g 28mg 65

Ostatné hodnoty

Draslík     Horčík      Sodík         Železo      Fosfor         Vit. C        Vit.B6

320mg     14mg        33mg        0,6mg        42mg          9mg          0,2mg

mrkva betakaroten

Účinky mrkvy na zdravie

Mrkva je užitočná na zdravie skoro celého tela zvonka a aj zvnútra, viď… Pre dosiahnutie pozitívnych účinkov však treba jesť mrkvu pravidelne.

  • Účinne podporuje obranyschopnosť, prevencia civilizačných chorôb
  • Chráni pred voľnými radikálmi, prevencia vzniku rakoviny
  • Antiseptické a aj detoxikačné účinky
  • Podporuje trávenie a pravidelné vyprázdňovanie
  • Odstraňuje, eliminuje plynatosť, bolesti brucha
  • Posilňuje a prečisťuje srdcovo-cievny systém
  • Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami (infark, mozgová príhoda, ischemická choroba srdca)
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Zlepšuje hojenie kože a kožných ochorení
  • Zabezpečuje pevnosť kostí a zubov, prevencia Osteoporózy
  • Zlepšuje kvalitu kože, vlasov a aj nechtov
  • Dodáva telu vitamín A, ktorý potrebujeme pre dobrý zrak
  • Močopudné účinky, reguluje vodu v tele
  • Prečisťuje a podporuje močové cesty a obličky
  • Eliminuje zápaly v močových cestách a tvorbu kameňov

mrkva cisti mocovy systemÚčinky mrkvy na chudnutie

Mrkva je opäť ďalšia účinná zeleninová „pomôcka“ v boji s tukom. Mrkva má nízku kalorickú hodnotu a zároveň vyššiu nutričnú, teda obsahuje viac zdravých látok. Na každodennú konzumáciu mrkvy by ste mali dbať, nie len pri chudnutí, ale mala by byť súčasťou Vášho jedálnička aj bežne. Mrkva má všestranné využitie ako napríklad: džús z čerstvej mrkvy, polievky, omáčky, smoothies nápoj, príloha k mäsu, do šalátov a rôzne… Nezabúdajte, že najviac liečivých látok je v surovej mrkve. Počas chudnutia konzumujte mrkvu aspoň 1 krát denne vo forme smoothies nápoja v kombinácií s inou zeleninou, alebo s ovocím.

Recept na pečenú mrkvu

Toto skvelé jedlo je jednoduché, ľahké a stačí na to pár surovín. Keď neľúbite surovú mrkvu, skúste ju pečenú. Túto pečenú mrkvu môžete podávať aj ako prílohu ku mäsu. 

Potrebujete: 300 g mrkvy, 1 ČL olivového oleja, morská soľ, mleté čierne korenie, strúčiky cesnaku.

mrkva pecena

Mrkvu môžete očistiť, ale nemusíte, hlavne ju umyte. Potom túto mrkvu rozložte na plech s papierom na pečenie a nechajte mrkvu vyschnúť. Očistený cesnak pokrájajte na plátky a pridajte ku mrkve. Olej zmiešajte so soľou, čiernym korením a rozotrite ho na mrkvu z každej strany. Rúru rozohrejte na 180 stupňov a mrkvu v nej pečte 30 – 40 minút, podľa hrúbky mrkvy.

Recept na zdravý mrkvový šalát

Tento šalát má jednoduchú a rýchlu prípravu a je plný vitamínov a ďalších zdravých látok! Tento šalát možete konzumovať ako desiatu alebo olovrant.

mrkva, citron, jablko

Potrebujete: 1 mrkva, 1 jablko, citrónová šťava, škorica.

TIP

do tohto šalátu si môžete pridať sušené hrozienka alebo orechy.

Očistenú mrkvu a jablko nastrúhajte do misky na hrubšom strúhadle, pridajte mletú škoricu, pokvapkajte citrónovou šťavou. Premiešajte ho a môžete jesť. Ak chcete, môžete tento šalát dať na chvíľu do chladničky.

Recept na mrkvové smoothies

Mrkvové smoothies sa hodí nie len počas chudnutia, ale aj počas letnej sezóny, pre lepšie opálenie, alebo pri očistných kúrach. Toto mrkvové smoothies môžete piť na desiatu alebo na olovrant. 

mrkva a smoothie

Potrebujete: 2 menšie mrkvy, 2 jablká, voda.

Očistené mrkvy pokrájajte na menšie kúsky do mixéru. Pridajte aj očistené jablká bez jadrovníka, vodu a dobre rozmiešajte na hladkú hmotu.

TIP

Do tohto smoothies môžete pridať limetkovú alebo citrónovú šťavu.

Kliknite pre zväčšenie

info mrkva sk

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac aj o petržlene. Aké látky sú v ňom, ktoré účinky na zdravie má a či má nejaký vplyv na chudnutie???


Cuketa alebo cukina je nízko kalorická “bombová” zelenina!

$
0
0

Cuketa alebo cukina je zdravá, chutná a navyše málo kalorická zelenina. Túto zeleninu si viete pripraviť na rôzne spôsoby (viď nižšie). Dozveďte sa niečo viac o tejto zelenine, aké látky obsahuje cuketa, aké má účinky na zdravie a nájdete tu aj recepty z cukety.

O cukete

Cuketa, cukina (lat. Cucurbita Pepo) – čeľaď tekvicovitá

Cuketa alebo cukina je vodnatá (tekvica) zelenina, ktorá má veľmi nízky obsah kalórii a pritom je nabitá živinami. Je to dlhá zelená zelenina, podobná uhorke. Cukina alebo cuketa má rodisko v strednej Amerike, odkiaľ sa dostala až k nám a darí sa jej aj v Ázií. Cuketa má rada slnko, priestor pre svoj rast a dostatočnú zálievku. Cukina je plazivá rastlina, takže jednotlivé rastliny, treba od seba sadiť aspoň 70 centimetrov. Cukina má tmavo zelené listy a kvitne veľkým oranžovým kvetom. Cuketa obsahuje všetky dôležité živiny pre telo, cez vitamíny, minerály až po stopové prvky. Ak neviete, či je cuketa vhodná aj pre Vás, tak čítajte ďalej…

Cuketa a platky cukety s kvetinou a list

Čo obsahuje cuketa (cukina) za účinné látky?

Vďaka vyššiemu obsahu vody má cuketa nízky pomer kalórií, ale zároveň vysoký pomer účinných látok, týchto:…

Vodu 93,5 %, bielkoviny, sacharidy, žiadny tuk, vitamíny A, B, C, E, K, vláknina, vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, sodík, selén, mangán, meď a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota – cuketa, cukina (100g)

KJ – 21,6  Kcal – 17,5  Bielkoviny – 1,2 g  Sacharidy – 2,5 g

Vláknina – 1,2 g  Tuk – 11,5 g  Voda – 93,5 %

cukety

Cuketa obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Draslík 255 mg Sodík 11 mg
Vápnik 14,5 mg Selén 0,3 ug
Železo 0,5 mg Mangán 0,3 mg
Fosfor 39 mg Meď 0,11 mg
Horčík 18 mg Kyselina pantoténová 860 ug
Zinok 0,2 mg

Cuketa obsahuje nasledovné vitamíny v 100g:

Vitamín A 200 mikrog Vitamín E 0,15 mg
Vitamín B3 0,6 mg Vitamín K 5 ug
Vitamín B6 0,3 mg
Vitamín C 18 mg

Účinky cukety (cukiny) na zdravie

Cuketa alebo cukina nie je iba nízko kalorickou potravinou, ale pri pravidelnej konzumácii, má aj mnohé zdravotné pozitíva…

cuketa cisti mocovy system

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni a obnovuje bunky
  • Účinne detoxikuje celý organizmus
  • Prevencia vzniku rakoviny a civilizačných chorôb
  • Podporuje trávenie a zlepšuje vyprázdňovanie
  • Podporuje metabolizmus (spaľovanie podkožného tuku)
  • Odvodňuje organizmus (močopudný účinok)
  • Podporuje a prečisťuje obličky a močové cesty
  • Posilňuje srdce, cievy a čistí ich
  • Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • Znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
  • Podporuje funkciu mozgu a pamäti
  • Zlepšuje kvalitu vlasov, pokožky a nechtov

Ak máte chuť na zapekanú cuketu, cuketovú nátierku alebo cuketu so zeleninou a kuracími prsiami tak kliknite sem  “recepty z cukety sú tu”

cuketa v kuchyni


Účinky cukety (cukiny) na chudnutie

Cuketa (cukina) je účinná zbraň v boji s podkožným tukom. Má málo kalórií, veľa výživných látok, ktoré podporujú telo a organizmus a podporuje spaľovanie tukových zásob. Preto jedzte cukinu pokojne aj každý deň, ale nezabúdajte aj na príjem dostatku bielkovín a správny pitný režim.

Recept lahodné na cuketové rizoto

Cuketové rizoto je vďačné, lahodné a ľahké jedlo, ktoré si môžete dať na obed alebo večeru. Na toto rizoto sa hodí aj postrúhaný tvrdý syr. 

Potrebujete: 250 g ryže, 1 ks menšia cuketa, 130 g hrášku, 1 cibuľa, ak máte tak aj jarná cibuľka, bazalka (čerstvá alebo sušená), petržlenová vňať (čerstvá alebo sušená), 1 PL olivového oleja, morská soľ, 35 g masla, mleté čierne korenie, 2 deci bieleho vína, 0,75 litra vývaru.

Očistenú cibuľu pokrájajte na drobno, umytú jarnú cibuľku na menšie krúžky a opečte ich na rozpálenom olivovom oleji. Potom pridajte ryžu a keď sa mierne opečie, tak ju zalejte vínom. Keď začne víno bublať, tak prilejte hrnček vývaru (2,5 deci). Očistenú cuketu prepoľte a polovicu cukety na hrubo postrúhajte a druhú polku nakrájajte na menšie kúsky. Keď bude vývar odparený, tak pridajte cuketu, hrášok, petržlenovú vňať, bazalku, morskú soľ, mleté čierne korenie a ďalší pohár vývaru. Rizoto stále miešajte a ak po vyparení vývaru nebude hotové, tak prilejte ešte vývar a čakajte, kým bude ryža hotová. Keď bude rizoto hotové, tak oň dajte maslo, premiešajte a je to hotové!

Recept na grilovanú cuketu

Grilovaná cuketa, je chutným jedlom vhodným ako príloha ku mäsu alebo ako samostatné jedlo.  

Potrebujete: 1 väčšiu cuketu, 3 – 4 strúčiky cesnaku, čerstvá petržlenová vňať, morskú soľ, čierne mleté korenie, grilovacie korenie, olivový olej, ak máte radi, tak chilli.

grilovana cuketa na panvici

Umytú cuketu nemusíte čistiť, nechajte aj šupku. Pokrájajte ju priečne, na väčšie plátky, hrubé približne pol centimetra. Potom tieto plátky rozložte, posoľte a nechajte postáť, aby pustili vodu. Potom ich opláchnite, usušte a potrite jemnou vrstvou olivovým olejom, takto cukety ugrilujte. Olivový olej, grilovacie korenie, chilli, pokrájanú petržlenovú vňať, morskú soľ, mleté čierne korenie zmiešajte na marinádu, ktorou po dogrilovaní potrite ešte teplé plátky cukety. Potom túto cuketu možete podávať ako prílohu, alebo ako samostatné jedlo.

Kliknite pre zväčšenie

Info Cuketa

Ak sa Vám cuketa “páči”, tak kliknite sem a nájdete tu 2 recepty na cuketové placky. Oba recepty sú zdravšie a ľahšie varianty, ako klasické placky, vyprážané na oleji…

Slamiha piesočná je cenená hlavne v Rusku, ale mala by byť určite aj u nás, prečo?

$
0
0

Slamiha piesočná je liečivá bylina, ktorá má pozitívne účinky hlavne na trávenie, pečeň a pokožku. Ako použiť slamihu piesočnú vo forme odvaru, čaju z kvetov alebo z vňate, čo slamiha obsahuje za účinné látky a pri akých zdravotných problémoch pomôže???

O slamihe piesočnej

Slamiha piesočná (lat. Helichrysum Arenarium) – čeľaď astrovitá

Slamiha piesočná dorastá do výšky 20 – 30 centimetrov, teda žiadna „vysočina“ to nie je ale… Má sivo-zelené menšie a užšie lístky. Kvety sú žltej farby, menšie a rastúce v úboroch. Plodom slamihy piesočnej je nažka. Táto bylina je hlavne v Rusku veľmi váženou bylinou, pre obsah látok a silným účinkom, spoznajte čo je na nej také skvelé…

slamiha piesocna-lieciva rastlina

Čo obsahuje za látky slamiha piesočná?

Množstvo látok nie je „prevratné“, ale aj napriek tomu je slamiha piesočná cennou bylinou.

Triesloviny, flavonoidy, éterické oleje, živicu, sliz, glykozidy, sacharidy, vlákninu, minerálne látky.

Účinky na zdravie slamihy piesočnej

Slamiha piesočná má pozitívny vplyv predovšetkým na pečeň, pokožku a trávenie, v čom presne vyniká?

Žena drží pečeň. Bolesť v bruchu. Cirhóza pečene

  • Detoxikuje organizmus od škodlivín
  • Antiseptické a antibakteriálne účinky
  • Silná podpora trávenia a jeho čistenie
  • Odstránenie bolesti brucha a plynatosti
  • Zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín
  • Podporuje metabolizmus a chuť do jedla
  • Prečisťuje a podporuje funkciu pečeni
  • Vhodná pri chorobách pečeni, žlčníka a žalúdka
  • Eliminuje zápaly močových ciest
  • Prečisťuje obličky a močové cesty
  • Dezinfikuje a podporuje hojenie pokožky
  • Upokojuje porušenú alebo citlivú pokožku
  • Vhodná pri ekzéme, popáleninách, akné, lupienke

Kde rastie a aké časti sa zbierajú?

Zo slamihy piesočnej sa na liečebné účely zbierajú jej vňať kvety. V kuchyni sa zvykne slamiha používať ako korenie predovšetkým na mäsové jedlá. Slamiha piesočná rastie prevažne v suchších, piesočnatejších pôdach a nevadia jej ani vyššie nadmorské výšky. Slamihe piesočnej sa darí Ázii (strednej) a Európe (Škandinávia, sever Nemecka až smerom do Ruska).

Použitie slamihy piesočnej v praxi

Slamihu piesočnú môžete pre zlepšenie zdravia (vonkajšieho a aj vnútorného) použiť vo forme čaju alebo odvaru, pozrite sa ako na to…

slamiha piesocna - kvety a aroma olej

Recept na čaj z vňate slamihy piesočnej

Tento čaj pite pri vyššie vypísaných problémoch 1 – 3 krát denne, pred jedlom.

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate, 2,5 deci vody.

Sušenú vňať slamihy piesočnej zalejte vriacou vodou a lúhujte 10 minút. Potom čaj sceďte a teplý vypite.

Recept na čaj z kvetu slamihy piesočnatej

Tento liečivý čaj zo slamihy piesočnej pite pri akútnych stavoch 2 – 3 krát denne (pred raňajkami, obedom a pred večerou). Ak ho pijete ako prevenciu, tak 1 krát denne.

slamiha piesocna

Potrebujete: 1 KL sušeného kvetu, 2 deci vody.

Sušený kvet slamihy piesočnej zalejte vriacou vodou a lúhujte ju 13 – 15 minút. Potom čaj sceďte a teplý vypite.

Recept na odvar zo slamihy (vonkajšie použitie)

Tento odvar slúži na prečistenie, upokojenie a zvýšenie hojenia poškodenej pokožky. Aplikujte ju na suchú, čistú pokožku na vatovom tampóne alebo gáze a nechajte pôsobiť.

Potrebujete: 3 PL sušenej slamihy, 2 deci vody.

Sušenú slamihu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 20 minút. Potom odvar sceďte a môžete použiť.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok slamiha piesocna

Kliknite sem a dozviete sa ako správne detoxikovať pečeň. Nájdete tu aj: kedy je najlepšie podstúpiť detox, aká je aktívna, aká je pasívna forma detoxu pečene a nájdete tu 3 spôsoby detoxikácie pečene. 

Stravovanie sa krvnej skupiny A. Ktoré potraviny vyhovujú a aké nevyhovujú???

$
0
0

Ak ste sa pristihli, že po zjedení určitých jedál Vám je ťažko, alebo Vám tie potraviny „nesadli“, tak sa tu inšpirujte, pretože stravovanie sa podľa krvných skupín má svoje plusy. Ak ste krvná skupina A, tak sa tu dozviete, čo Vám najviac prospieva a čomu sa vyhýbať, aby ste si udržali vnútornú rovnováhu.

O krvnej skupine A

Ľudia s krvnou skupinou A sú známy tým, že ich predkova boli poľnohospodári (pestovanie) a teda boli vegetariáni. Táto krvná skupina A nemala v minulosti bežne prístup ku mäsu, takže sa stravovali na rastlinnej báze. Ich organizmus dobre prijíma a rozkladá rastlinné potraviny, no s potravinami živočíšneho základu máva problém… Krvná skupina A je však adaptabilná voči druhom stravovania či životnému prostrediu. Keďže pestovatelia žili v spoločenstvách, tak sa krvná skupina A vie dobre vysporiadať aj s rôznymi druhmi chorôb ako napríklad chrípka, nádcha a podobne (choroby, ktoré sa vyskytujú v spoločenstvách).

Vyhovujúce potraviny skupine A (preferujte)

Aby ste si udržali čo najlepšie zdravie a ľahké trávenie, tak konzumujte prevažne a pravidelne tieto potraviny. Skupina A je vegetariánska (pestovatelia), nezabúdajte, že žiť sa dá aj bez mäsa…

sója a produkty zo sóje - tofu, sójová omáčka, sójové mäso

  • Ak mäso, tak kura alebo morku (maximálne 1 – 2 krát do týždňa)
  • Sója a tofu
  • Pstruh, sardinky, makrela, tuniak, šťuka, losos, kapor
  • Kyslomliečne produkty, biely jogurt, rastlinné mliečne produkty, kozie alebo ovčie produkty
  • Fazuľa, hrach, sója, šošovica
  • Cibuľa, cesnak, pór, šaláty, koreňová zelenina, olivy, špenát, tekvica, uhorka, cvikla, brokolica, karfiol, kel, cuketa, chren, kaleráb
  • Ananás, brusnice, broskyne, čučoriedky, černice, čerešne, egreše, grapefruit, višne, hrušky, hrozno,  jablká, jahody, ríbezle, maliny, marhule, nektarinky, slivky
  • Vlašské, lieskové orechy, arašidy, mandle a gaštany
  • Mak, sezam, tekvicové a slnečnicové semienka
  • Chia a goji bobule (semienka)
  • Produkty zo špaldy, prosa, kukurice, ovsených otrúb, ryže, sóje a bezlepkovej múky
  • Olivový, kokosový, ľanový , repkový a rybí olej
  • Biele a červené víno, hroznové šťavy
  • Zelený čaj, voda, voda s citrónom
  • Šťavy z povoleného ovocia a zeleniny

zelenina

Uľahčite svojmu tráveniu a aj Vaše zdravie bude lepšie…

Nevyhovujúce potraviny skupine A

Určite sa Vám už stalo, že po konzumácii niektorých potravín Vám ostalo ťažko, spomeňte si, ktoré potraviny to boli a skúste ich obmedziť. Nižšie máte zoznam, možno to boli niektoré z týchto…

  • Mäso, predovšetkým bravčové, divina, hovädzie, baranina, hus, kačica
  • Kravské produkty a plesňové syry
  • Maslo, majonéza, tatarka, kečup
  • Paprika, paradajky, biela, červená a čínska kapusta
  • Mango, banány, pomaranče a mandarínky
  • Kaviár, raky, kraby, ústrice, slede, slávky
  • Olej z kukurice a sézamu
  • Kešu a pistácie
  • Produkty zo pšenice a bielkovinové pečivo
  • Tvrdý alkohol, pivo, čierny čaj, minerálne a ochutené sladké vody
  • Šťavy z ovocia a zeleniny, ktoré sú zakázané

baranie maso recept

Čo na záver ku skupine A???

Strava krvnej skupiny A by mala byť bohatá na rastlinnú stravu, keďže sú to „prirodzený“ vegetariáni, ale ak nedokážete žiť bez mäsa, tak konzumujte kuracie, morku alebo druhy rýb, ktoré sú vyššie uvedené.

Kliknite sem a spoznajte všetky “záhady”, ktoré sa týkajú tukov. Ako sa rozdeľujú tuky, ktoré sú “dobré”, ktoré sú “zlé” tuky, načo slúžia, aké majú účinky???

Ak sa chcete cítiť „fit“, tak si dajte zelený čaj s kombuchou! To je sila…

$
0
0

Tento čaj sa skladá z troch silným prvkov, ktoré už len samostatne dôkladne podporujú naše zdravie. Čo sa však stane, keď skombinujete tri zdravé „pomôcky“, sa dozviete tu. Z čoho je zložený tento čaj, aké látky v sebe skrýva, ako správne pripraviť tento čaj a aké má účinky na zdravie?

O kombuche zelenom čaji

Zelený čaj s kombuchou je sypaný zelený čaj so sušenou hubou kombucha a tiež so sušeným citrónom (ako aróma). Táto silná kombinácia zdravých prvkov má veľmi pozitívny vplyv na kompletné zdravie človeka. Ak Vás trápi nejaký zdravotný problém, tak si môžete pomôcť týmto čajom, ale užívajte ho podľa doporučení.

Kliknite sem a spoznajte všetky „tajomstvá“, aké má zelený čaj: druhy, účinky, čo obsahuje a ako ho správne pripraviť.

Čo obsahuje zelený čaj s kombuchou

Účinné látky, ktoré sú v tomto čaji sú dobrým signálom toho, že o jeho pozitívnych účinkoch nemôže byť pochýb.

kombucha čaj

Vitamíny B, C, D, E, K, kyselinu mliečnu, kyselinu glukoronovú, kyselinu listovú, kyselinu šťavelovú, železo, vápnik, draslík, sodík, meď, zinok, kobalt, zinok, fluorid, sacharidy, bielkoviny.

Účinky na zdravie zeleného čaju s kombuchou

Ak si pozriete pozorne tieto účinky, tak Vás tento čaj určite nadchne a má aj prečo, aha na to.

  • Silná podpora obranyschopnosti
  • Účinná detoxikácia celého organizmu
  • Antiseptické a mierne antibiotické účinky
  • Udržuje a podporuje vitalitu
  • Účinná podpora metabolizmu
  • Podporuje a prečisťuje trávenie a stolicu
  • Normalizuje krvný tlak (upravuje)
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Eliminuje stres a nervozitu
  • Zlepšuje celkovú pohodu a aj spánok
  • Udržuje človeka v dobrej nálade (prírodné antidepresívum)
  • Mierne močopudné účinky (reguluje vodu)
  • Prečisťuje obličky a močové cesty

kombucha čaj pripravený na pitie

Recept na zelený čaj s kombuchou

Tento čaj sa hodí pri celkovej únave, zlom trávení, nedostatočnej imunite, chudnutí, detoxikačnej kúre, nestálom krvnom tlaku alebo iných problémoch. Ako prevenciu ho pite 1 krát denne a pri akútnych zdravotných ťažkostiach 2 – 3 krát denne a čerstvý.

Potrebujete: 1 ČL sušeného zeleného čaju s kombuchou, 2,5 deci vody.

Sušený čaj dajte do sitka na čaj. Vodu zohrejte na 70 – 80 stupňov a zalejte ňou čaj. Tento čaj lúhujte 2 – 2,5 minúty, vyberte a teplý vypite.

UPOZORNENIE

Aj keď je zelený čaj s kombuchou zdravým nápojom nezabúdajte aj na pitný režim v podobe vody. Čistú vodu nenahradí nič, tento čaj je ako každý čaj, iba doplnkom pitného režimu.

Kombucha huba - cajovy napoj

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o hube kombuche, tak kliknite sem.

Chaluha bublinatá (hnedá riasa) je plná zdravých látok, pozrite sa na ňu „zblízka“…

$
0
0

Chaluha bublinatá je riasa, ktorá v sebe ukrýva množstvo liečivých látok. Ak ste ešte nepočuli o tejto riase, tak si toto určite prečítajte, možno aj Vám pomôže od rôznych zdravotných problémov. Aké látky sú v chaluhe bublinatej, ako ju použiť zvnútra, zvonka a aké má účinky na zdravie?

O chaluhe bublinatej

Chaluha bublinatá (lat. Fucus Vesiculosus) – čeľaď chaluhovitá

Chaluha bublinatá je hnedá (žltohnedá až hnedá) riasa, ktorej sa darí v Baltskom mori. Svoju farbu mení podľa odlivu a prílivu. Keď je odliv, tak je tmavá a počas prílivu jej farba bledne. Táto riasa dorastá do veľkosti okolo jedného metra, má mazľavý povrch, ako väčšina rias. Nepôsobí „chutne“, ale čaj, ktorý sa z nej sušením robí má množstvo pozitív. Výťažky z chaluhy bublinatej sa používajú aj v potravinárskom priemysle (želírovače, gumené cukríky…), v dermatológii (proti padaniu vlasov), farmakológii (úprava štítnej žľazy, odstránenie bolesti kĺbov).

CHALUHA BUBLINATA rastuca na skalach

Čo za látky obsahuje chaluha bublinatá?

Táto hnedá riasa je nabitá hlavne vitamínmi a minerálnymi látkami, ktoré majú pozitívny efekt na zdravie…

Vitamíny A, B, C, D, E, K, jód, fosfor, meď, zinok, železo, vápnik, selén, kyseliny, antioxidanty, vláknina, sacharidy a bielkoviny.

Účinky na zdravie chaluhy bublinatej

Chaluha bublinatá dokáže so zdravým skutočné divy, presvedčte sa sami…

  • Podporuje detoxikáciu organizmu
  • Silná podpora štítnej žľazy
  • Upravuje funkciu vylučovanie hormónov
  • Znižuje chuť do jedla, čím je vhodná počas chudnutia
  • Podporuje pravidelné vyprázdňovanie
  • Mierne preháňacie účinky (opatrne)
  • Eliminuje bolesti kĺbov (Reuma, Dna)
  • Podporuje znižovanie hladiny tukov v tele
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Podporuje dobrý stav vlasov, nechtov a pokožky
  • Prevencia lámaniu vlasov a nechtov
  • Podporuje hojenie poranenej pokožky
  • Pozitívny vplyv na nervový systém

Použitie chaluhy bublinatej v praxi

Chaluhu bublinatú si viete zakúpiť v predajniach so zdravou výživou, alebo v čajovni, vo forme čaju (sušená hnedá riasa), tabliet alebo vo forme prášku.

vlocky z morskych rias

Recept na čaj z chaluhy bublinatej (vnútorné použitie)

Tento liečivý čaj pite počas akútnych problémov 2 – 3 krát denne a ako prevenciu 1 krát denne.

Potrebujete: 1 ČL sušenej riasy, 2,5 deci vody.

Sušenú chaluhu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 – 13 minút. Potom čaj sceďte a teplý vypite.

Recept na odvar z chaluhy bublinatej (vonkajšie použitie)

Tento odvar môžete používať na poranenú pokožku, padajúce či oslabené vlasy.

Potrebujete: 2 PL sušenej riasy, 2 deci vody.

Sušenú chaluhu bublinatú zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom odvar sceďte a použitie na pokožku.

Zaujímavosť

  • Chaluha bublinatá sa v minulosti používala ako pomôcka proti obezite, tzv. odtučňovací čaj, ktovie či to stačilo…

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok chaluha

Ak chcete spoznať ďalšie morské riasy ako sú napríklad: agar, nori, arame, hijiki, dulse, wakame a kombu, tak kliknite sem.

Špaldové mlieko alebo špaldový nápoj sú chutnou a zdravou možnosťou osvieženia.

$
0
0

Najväčšie výhody rastlinných mliek sú predovšetkým v tom, že neobsahujú laktózu. Či máte intoleranciu laktózy, ste vegán alebo sa iba chcete stravovať zdravšie, tak špaldové mlieko (nápoj) môže byť riešením. Spoznajte čo obsahuje, aké zdravotné pozitíva sa v ňom ukrývajú a nájdete tu aj recepty na domáce špaldové mlieko a smoothies.

O špaldovom mlieku (nápoji)

Špaldové mlieko alebo inak špaldový nápoj sa vyrába zo špaldových zŕn a vody. Špaldové zrná pšenice (nešľachtená pšenica) sú namočené na 20 hodín vo vode, potom sa ďalej spracujú na výsledný produkt (recept viď nižšie). Špaldové mlieko neobsahuje laktózu, ale inak obsahuje množstvo účinných látok, ktoré podporujú zdravie a aj krásu. Toto mlieko však neobsahuje žiadne pridané sladidlá, ale sacharidy, ktoré v ňom vznikajú sú tam vďaka prirodzenému procesu kvasenia.

Čo obsahuje špaldové mlieko (nápoj) za látky?

Špaldové mlieko obsahuje tieto účinné látky, nie je to na zahodenie, že???

Sacharidy, bielkoviny, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, mangán, selén, sodík, vitamíny A, B a kyseliny.

Nutričná hodnota – špaldové mlieko (100ml)

KJ –  168  Kcal – 40  Bielkoviny – 0,9 g  Sacharidy – 5,9 g

Tuk –  1,45 g  Soľ – 0,1 g  Cholesterol – 0 g

tri pohare rastlinneho mlieka

Z čoho sa skladá špaldové mlieko kupované?

Špaldové kupované mlieko má nasledovné zloženie, ale môže sa meniť podľa značky a receptúry výroby.

  • Špaldové zrná (pšenica)
  • Voda
  • Slnečnicový olej
  • Morská soľ

Účinky špaldového mlieka (nápoja) na zdravie

Určite to nie je iba nejaká zafarbená voda, ale špaldové mlieko (nápoj) má tieto účinky…

  • Účinná podpora trávenia a upokojenie
  • Podpora pravidelnej stolice
  • Podpora metabolizmu
  • Zníženie vysokého cholesterolu a krvného tlaku
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Pozitívny vplyv na kvalitu nechtov, vlasov, pokožky

Kliknite sem a dozviete sa o špaldovej múke. Aké látky obsahuje, či má nejaké účinky na naše zdravie a nájdete tu aj 2 recepty zo špaldovej múky.

Recept na domáce špaldové mlieko (nápoj)

Nie je to až tak náročné a preto si toto domáce špaldové mlieko môžete urobiť v pohodlí domova kedykoľvek. Je to chutná a príjemná forma osvieženia.

domace mlieko zo spaldy

Potrebujete: 500 g špaldových zŕn, voda, látka (gáza).

Tento recept je potrebné robiť dopredu. Špaldové zrná namočte do vody (v hrnci), aspoň dva až tri litre a potom nechajte 20 hodín napučať. Po tom čase špaldové zrná sceďte, premyte a opäť napustite vodou. V hrnci ich dajte variť aspoň na 30 – 40 minút. Potom celú hmotu rozmixujte a preceďte cez látku alebo gázu. Vznikne Vám špaldové mlieko (nápoj) a toto potom uschovajte v chladničke. Do 5 dní ho však spotrebujte.

Recept na smoothies zo špaldového mlieka

Toto smoothies si viete jednoducho prispôsobiť svojej chuti, vymeniť ovocie, pridať orechy, semienka, kokos, škoricu čo len budete chcieť…

Potrebujete: 2,5 deci špaldového mlieka, polovicu banánu, 5 ks jahôd.

Špaldové mlieko, očistený banán a jahody dajte do smoothies mixéra a rozmixujte na hladkú kašu. Toto smoothies môžete piť aj studené.

UPOZORNENIE

Špaldové mlieko (nápoj) kupujte z BIO špaldy, bez pridaných sladidiel, cukru, konzervačných látok a podobne.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok spaldove mlieko

Ak Vás zaujíma špaldová káva, tak kliknite sem a dozviete sa o tejto „alternatíve“ kávy niečo viac…

Dub letný (kôra) je mohutný a liečivý strom. Ako ho použiť v praxi pre dobré zdravie???

$
0
0

Dub letný nie je iba krásny strom, ale aj liečivý. Tu sa dozviete aké účinné a zdravé látky obsahuje tento strom, ktoré pozitívne účinky má na zdravie, ako používať dub letný zvonka, ako zvnútra a nájdete tu aj návod, ako si pripraviť kúpeľ z dubovej kôry.

O dube letnom

Dub letný (lat. Quercus Robur) – čeľaď bukovitá

Dub letný je mohutný strom, ktorý dorastá do výšky okolo 35 metrov. Má veľkú korunu, ktorá je posiata väčšími listami, ktoré sú po okrajoch vykrojené do srdcovitého tvaru. Kôra duba letného je sivo-hnedej farby a je ako keby „rozpukaná“. Táto kôra sa používa aj na liečebné účely (viď nižšie). Plodom duba je žaluď, ktorý každý poznáme. Dub letný sa okrem liečiteľských účinkov využíva aj kvôli svojmu cenenému a tvrdému drevu.

Čo obsahuje dub letný za látky?

Vďaka týmto látkam, v strome dub letný, sa dokážu spraviť mnohé vnútorné ale predovšetkým vonkajšie zdravotné problémy…

Flavonoidy, triesloviny, živicu, kyseliny, horčiny, minerálne látky, vlákninu, tuk, sacharidy.

Účinky duba letného na zdravie

Dub letný má najsilnejšie účinky hlavne na vonkajšie zdravie, pozrite sa na to, kde ho môžete využiť.

zena sa stara o svoje telo dub letny pohama kozi

  • Dezinfikuje rany a kožné choroby
  • Zlepšuje hojenie kože (ekzém, popáleniny, kŕčové žily, akné…)
  • Eliminuje tvorbu plesní  (nohy)
  • Eliminuje potenie (pri kúpeli)
  • Odstraňuje opuchnuté a bolestivé končatiny
  • Upravuje stolicu (odstraňuje hnačku)
  • Upokojuje trávenie (odstraňuje bolesti)
  • Eliminuje krvácanie hemoroidov
  • Upravuje menštruačné krvácanie a bolesti
  • Odstraňuje zápaly ústnej dutiny
  • Uľahčuje vykašliavanie

Kde rastie dub letný a aké časti sa zbierajú?

Dub letný rastie hlavne v Európe a Ázii. Vyhovuje mu mierne pásmo. Z dubu letného sa na liečebné účely používa hlavne jeho mladá kôra, ale aj listy prípadne žalude.

stary dub letny

Použitie duba letného v praxi

Dub letný, a to jeho kôru, môžete použiť vo forme čaju na pitie, odvaru na vonkajšie použitie alebo vo forme kúpeľa, pozrite sa ako na to… Každá forma prinesie úľavu.

Recept na čaj z dubovej kôry proti hnačke (vnútorné použ.)

Tento dubový čaj sa hodí hlavne počas hnačky a bolesti brucha.

Potrebujete: 30 g mladej sušenej kôry, jeden liter vody.

Sušenú kôru duba dajte do menšieho hrnca, zalejte litrom vody a po zovretí varte na miernom ohni ešte 10 minút. Potom čaj sceďte a raz za hodinu vypite pol litra dubového čaju. Prestávku hodinu dodržte.

dubova kora v platenej taske

Recept na odvar dubovej kôry (vonkajšie použitie)

Tento odvar môžete použiť na zle hojace sa alebo zapálené rany, kožné choroby, ako obklady proti opuchnutým či omrznutým končatinám.

Potrebujete: 2 ČL sušenej kôry dubu letného, 2,5 deci vody.

Do menšieho hrnca dajte dubovú kôru a vodu, po zovretí to ešte 5 minút varte, na miernom plameni. Potom odvar sceďte a môžete prikladať na rany na gáze alebo vatovom tampóne.

Použitie kôry duba letného do kúpeľa

Kôra z duba letného sa hodí aj do kúpeľa pre svoje liečivé účinky pri rôznych kožných ochoreniach, bolesti kĺbov, svalov, pri hemoroidoch a podobne.

Potrebujete: 3 hrste dubovej kôry, 1,5 litra vody.

Do hrnca dajte dubovú kôru, vodu a na miernom ohni varte tento odvar približne jednu hodinu. Potom odvar sceďte a vylejte do vane. Kúpeľ nech netrvá viac ako 20 minút, potom sa neutierajte, iba zabaľte do uteráka alebo županu a ľahnite si.

UPOZORNENIE

Kôru z duba letného si radšej zakúpte v lekárni alebo v predajniach so zdravou výživou, pretože pri odoberaní kôry z dubu v prírode by ste mali mať povolenie od lesnej správy lesa. Neriskujte pokutu a zakúpte si tento produkt už hotový…

Kliknite pre zväčšenie

Info dub letny kora

Pre zdravú pokožku môžete použiť aj nechtíkovú masť. Kliknite sem a dozviete sa viac a aj to, ako si vyrobiť doma túto liečivú masť. 


Štajerský tekvicový olej je jedinečný a tej najvyššej kvality! Spoznajte ho a určite si ho zadovážite…

$
0
0

Štajerský tekvicový olej, nie je klasický tekvicový olej, ale tento je o niečo lepší… Štajerský tekvicový olej sa vyrába ručne a len na jednom mieste sveta. Používa sa aj zvnútra a aj zvonka, pozrite sa naň bližšie. Kde sa používa, ako, koľko, čo štajerský olej obsahuje a aké má účinky?

O štajerskom tekvicovom oleji

Štajerský tekvicový olej je rakúskym produktom, ktorý je veľmi cenený pre svoju vysokú kvalitu. Štajerský olej sa vyrába lisovaním za studena štajerských semien, ktoré sú bez šupky (obalu). Tieto štajerské semená boli špeciálne vyšľachtené, aby boli bez šupky (obalu). Domovina, zrod a jediné miesto na svete, kde sa vyrába štajerský olej je v južnom Štajersku (Rakúsko). Kvalite štajerských semien a aj oleju pomáha aj vulkanický základ pôdy, ktorý je neobvyklí a navyše ručná výroba tohto oleja.  Jeho chuť je lahodná jemne po orechoch a špecifická. Pri kúpe tohto oleja sa nemusíte báť, pretože každý štajerský tekvicový olej má svoj certifikát pravosti.

olej z tekvicovych semienok

Čo obsahuje štajerský tekvicový olej za látky?

Štajerský olej nie je len plný tuku, ale navyše obsahuje aj vitamíny, minerály a… Pozrite sa, ktoré látky sú v ňom…

Tuk, bielkoviny, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, selén, mangán, meď, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny A, B (B1, B2, B6), C, D, E, kyseliny.

Účinky štajerského tekvicového oleja na zdravie

Tento olej sa nepoužíva iba ako kulinárska „špecialita“, ale má aj tieto zdravotné účinky. Či ho použijete zvonka alebo zvnútra, tak v každom prípade urobíte dobre!

svrbenie ruky kozne ochorenia lici pomoze

  • Detoxikuje organizmus od škodlivín
  • Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém
  • Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Zabezpečuje pevné cievy a srdečný sval
  • Zabezpečuje pevné vlasy a nechty
  • Zlepšuje kvalitu pokožky, jej hojenie
  • Hydratuje pokožku a eliminuje jemné vrásky
  • Zmierňuje tvorbu jaziev
  • Normalizuje hladinu cukru v tele
  • Podporuje zdravé močové cesty
  • Odstraňuje zápaly moč.ciest

Použitie štajerského tekvicového oleja

Štajerský olej je vďačný v tom, že ho môžete konzumovať a ešte ho používať aj zvonka pre krásu. Kam ho použijete skôr?

surove slnecnicove semienka, tekvica a olej

Použitie štajerského oleja zvnútra

Štajerský olej je vhodný na konzumáciu, ako prevencia alebo liečenie rôznych zdravotných problémov (viď vyššie). Štajerský olej pre liečebné účely konzumujte 1 – 4 KL denne, pred jedlom.

Štajerský olej v kuchyni sa hodí na rôzne mäsové jedlá, zemiakové, cestovinové alebo zeleninové šaláty, nátierky, dipy, omáčky. Štajerský olej však používajte iba na už tepelne spracované jedlá. Nech neprechádza vysokou teplotou.

Použitie štajerského oleja zvonka

Štajerský olej môžete používať na poškodené končeky vlasov, celú dĺžku vlasov, pokožku hlavy, suchú kožu na tele, päty, lakte, pery, jemné vrásky, jazvy, alebo miesta s kožným ochorením. Dostatočné množstvo tohto oleja aplikujte na miesto a nechajte ho pôsobiť.

Recept na zeleninový šalát s tekvicovým olejom a tekvicou

Tento tekvicový zeleninový šalát so štajerským olejom Vám určite zachutí na večeru alebo ako príloha ku obedu.

salat - pecena tekvica, modry syr, rukola a orechy

Potrebujete: rukola, tekvica hokaido, balkánsky alebo feta syr, tekvicové semienka bez šupky, tekvicový olej, mleté čierne korenie, morská soľ.

Očistenú tekvicu hokaido pokrájajte na tenšie mesiačiky a dajte piecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov, povrch sledujte. Keď bude tekvica hotová, tak ju vyberte a nechajte vychladnúť. Umytú rukolu môžete, ale nemusíte, pokrájať na menšie kúsky, pridajte opečený syr (nemusí byť opečený), tekvicové semienka, mleté čierne korenie, štipku morskej soli a pokvapkajte šalát tekvicovým štajerským olejom.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok stajersky olej

Kliknite sem a dozviete sa viac informácii o klasickom tekvicovom oleji. Aké látky obsahuje, aké výhody má (po zdravotnej stránke), kam a koľko ho používať…

Čaj z alchemilky pomáha hlavne ženám, ale aj u mužov si nájde miesto…

$
0
0

Čaj z alchemilky pomáha predovšetkým na množstvo „ženských“ problémov, ale použiť ju môžu aj muži… Pozrite sa na to, aké zdravotné pozitíva má alchemilkový čaj, čo za účinné látky obsahuje a ako si pripraviť alchemilkový čaj? Všetko čo potrebujete vedieť..

O alchemilke a čaji

Alchemilka (lat. Alchemilla) – čeľaď ružovitá

Alchemilka dorastá do výšky okolo 25 centimetrov. Je typická svojimi liečivými účinkami hlavne na zdravie žien, ale dokáže pomôcť aj mužom, pri určitých problémoch (viď nižšie). Alchemilka je bylina, ktorej sa dobre darí v čistom prostredí (vlhkejšie miesta do výšky okolo 1 000 m.n.m). Nájsť ju môžete v okolí riek, potokov, lúke alebo v horách. Alchemilkový čaj sa predáva ako porciovaný alebo sypaný čaj, majte ho vždy po ruke a keď príde nejaký zdravotný problém, stačí ho iba uvariť.

alchemilka prirodna medicina

Čo obsahuje za látky čaj z alchemilky?

V alchemilkovom čaji sú tieto látky a preto od neho môžete očakávať nižšie vypísané pozitívne účinky.

Flavonoidy, triesloviny, éterické oleje, silice, horčiny, kyseliny, sacharidy, vláknina a minerály.

Účinky alchemilkového čaju na zdravie

Ako vidíte alchemilkový čaj využijú viac ženy, ako muži, ale aj tak je to skvelá liečivá bylina!

zena drzi v ruke cervený kvet alchemilka pomaha

  • Prirodzene podporuje imunitný systém
  • Podporuje, upokojuje a prečisťuje trávenie
  • Eliminuje menštruačné bolesti
  • Upravuje menštruačný cyklus
  • Zmierňuje menštruačné krvácanie
  • Zmierňuje príznaky menopauzy
  • Prečisťuje močové cesty a obličky
  • Dezinfikuje kožné rany
  • Urýchľuje hojenie kože, kožných ochorení
  • Odstraňuje zápaly ústnej dutiny
  • Pozitívny vplyv pri hemoroidoch

Recept na alchemilkový čaj

Tento čaj si pripravte počas menštruácie, menopauzy, zápaloch dutiny ústnej, alebo na vonkajšie použitie pri rôznych kožných ochoreniach. Pite ho 1 – 3 krát denne.

aclhemilka suseny caj

Potrebujete: 1 ČL sušenej alchemilky, 2 deci vody.

Sušenú alchemilku zalejte vriacou vodou a nechajte ju lúhovať 13 minút. Potom čaj sceďte a teplý vypite.

UPOZORNENIE

Alchemilka slúži na množstvo „ženských“ problémov, ale tehotné ženy by alchemilku užívať nemali, mohli by si spôsobiť predčasný pôrod…

Kliknite pre zväčšenie

info alchemilkový čaj

Kliknite sem a dozviete sa všetko čo treba o alchemilke žltozelenej. Ako si pripraviť kúpeľ, obklad, všetky zdravotné pozitíva a…

Ovsené mlieko (nápoj) bezlaktózová, zdravá a chutná forma nápoja! Skúste ho…

$
0
0

Ak nemôžete alebo skrátka nechcete piť klasické kravské mlieko, tak nezúfajte. Je tu ovsené mlieko, ktoré má dostatok zdravých látok a vďaka nim sa zlepšuje aj stránka zdravia. Spoznajte ovsené mlieko (nápoj) čo obsahuje za látky, aké účinky má na zdravie, z čoho sa skladá a nájdete tu aj recepty na smoothies z ovseného mlieka a ako si vyrobiť svoje domáce ovsené mlieko.

O ovsenom mlieku (nápoji)

Ovsené mlieko alebo ovsený nápoj je bez laktózovou formou náhrady klasického kravského mlieka. Je to vlastne voda s rozmixovanými ovsenými vločkami, ktoré sa nechajú vo vode „kvasiť“ a po rozmixovaní sa kúsky precedia. V tomto ovsenom mlieku (nápoji) je teda dostatok živín z ovsených vločiek a že ich nie je málo (viď nižšie). Ak teda nechcete alebo nemôžete piť klasické kravské mlieko, je tu ovsené mlieko (nápoj.

Čo obsahuje za účinné látky ovsené mlieko (nápoj)?

Množstvo účinných látok nie je veľké, ale za povšimnutie určite stojí a to hlavne látka betaglukán.

Sacharidy, bielkoviny, vlákninu, tuk, vápnik, betaglukán, vitamíny B a D.

ovsene mlieko

Nutričná hodnota – ovsené mlieko (100ml)

KJ –  168  Kcal – 40  Bielkoviny – 0,5 g  Sacharidy – 6,5 g

Tuk –  1,45 g  Vláknina – 1,5 g  Laktóza – 0 g  Soľ  – 0,1 g

Ovsené mlieko obsahuje – 100 ml

Vitamín B2 0,3 mg Vitamín D 0,9 ug
Vitamín B12 0,5 ug Vápnik 125 mg
Betaglukán 0,5 g

Po kliknutí sem sa dozviete informácie o vápniku. Akú má vápnik funkciu v našom organizme, ako sa prejavuje nedostatok vápnika, aká je doporučená denná dávka a nájdete tu aj tabuľku, v ktorej nájdete hodnoty vápnika v rôznych potravinách. Nepodceňte príjem tejto látky.
žena pije mliekoOvsené mlieko sa skladá z: vody (cca. 90%), ovsenej zložky (cca. 10%), slnečnicového oleja a morskej soli.

Ovsené mlieko neobsahuje: laktózu, pridaný cukor alebo umelé sladidlá, umelé príchute. Toto sa týka ovseného mlieka v BIO kvalite.

Aké účinky má ovsené mlieko (nápoj) na zdravie?

Ovsené mlieko (nápoj) je bez laktózy a teda nijakým spôsobom nezaťažuje trávenie, všimnite si, aké má všetky účinky na zdravie.

bolest brucha ovsene mlieko pomoze

  • Podporuje imunitný systém
  • Podporuje a upokojuje trávenie
  • Zlepšuje pravidelnú stolicu
  • Podporuje metabolizmus
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Podporuje pevnosť kostí a kĺbov
  • Zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Pozitívny vplyv na nervový systém

Kam použiť ovsené mlieko?

Ovsené mlieko má jemne sladkú chuť, takže sa hodí do sladkých jedál. Použiť ho môžete napríklad do: smoothies nápojov, kaše, koktailov, krémov, pudingu, cereálii a ďalších sladkých jedál, kde používate klasické kravské mlieko.

Recept na domáce ovsené mlieko (nápoj)

Ak sa Vám „nezdá“ kupované ovsené mlieko, tak si ho môžete jednoducho vyrobiť doma. Poďme na to krok po kroku. Z tohto množstva Vám vyjde približne 3 – 4 deci ovseného mlieka, ak chcete viac, tak znásobte suroviny.

ovsene vlocky a salka mlieka

Potrebujete: 0,5 litra vody, 1 hrnček ovsených vločiek, mixér a plátno (alebo jemnú čistú látku).

Najlepšie je začať robiť toto ovsené mlieko už večer. Ovsené vločky namočte do vody a počas noci ich nechajte tak, aby zmäkli. Ráno alebo počas dňa túto hmotu rozmixujte a potom cez plátno alebo jemnú látku preceďte a dôkladne ovsené vločky vyžmýkajte. Voda, ktorá Vám vznikla je výsledné ovsené mlieko, už ho stačí iba dať do sklenej fľaše, uzatvoriť a v chladničke by Vám malo vydržať približne 5 dní.

Recept na smoothies z ovseného mlieka (nápoja)

Toto lahodné smoothies si môžete dopriať či už chudnete alebo nie na ľahké raňajky či večeru, desiatu alebo na olovrant. Dochutiť si ho môžete kakaom, mletou škoricou, kokosom alebo orechmi.

smoothies s jahodami,orechy a ovsenym mlieko

Potrebujete: 2,5 deci ovseného mlieka (nápoja), 3 PL malín (čerstvé alebo mrazené), za hrsť jahôd.

Príprava je veľmi jednoduchá. Do smoothies mixéra alebo stolového mixéra dajte ovsené mlieko (nápoj), umyté alebo mrazené ovocie a rozmixujte smoothies nápoj na hladkú hmotu.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok ovsene mlieko

 

Kliknite sem a dozviete sa všetko čo treba o ovsených vločkách, plus tu nájdete aj 4 recepty na jedlá z ovsených vločiek.

Mučenka opletavá má nádherný kvet, no oslní aj pozitívnymi účinkami!…

$
0
0

Ak Vás trápi nervozita, migréna, problémy so spánkom, menštruačné bolesti, menopauza, vysoký krvný tlak, dusenie či búšenie srdca, tak si pripravte liečivý čaj z mučenky! Ako ho pripraviť, aké účinné látky obsahuje mučenka a aké sú všetky účinky???

O mučenke opletavej

Mučenka opletavá (Passiflora Incarnata) – čeľaď mučenkovitá

Mučenka opletavá je popínavá rastlina, ktorá môže dorásť do veľkosti pokojne aj 10 metrov. Pochádza zo strednej až južnej Ameriky, teda má rada teplejšie pásma. Má nádherný veľký kvet (viď foto) zafarbený do bledo modra až fialova. Farby kvetov sa menia v závislosti od druhu rastliny. Mučenka má dlhé listy, ktoré môžu mať veľkosť 10 – 18 centimetrov a tvarom pripomínajú listy javora. Plody mučenky sú guľatého tvaru a žltej farby (exotické ovocie maracuja). Na liečebné účely sa používa jej kvitnúca vňať, ktorá sa suší a potom sa z nej robí liečivý čaj (viď nižšie).

Čo obsahuje mučenka opletavá za látky?

Mučenka opletavá nie je len rastlina s nádherným kvetom, v rastline (vňati) sa nachádzajú tieto látky…

Flavonoidy, silice, triesloviny, vláknina, sacharidy, minerálne látky, kyseliny a antioxidanty.

Zdravotné účinky mučenky opletavej

Mučenka opletavá má pozitívny vplyv predovšetkým na nervový systém, ale aj na…

s nespavostou pomaha mucenka

  • Upokojuje nervový systém
  • Eliminuje stres a nervozitu
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Odstraňuje migrénu a iné druhy bolestí
  • Prírodné antidepresívum
  • Zmierňuje dusenie a kašeľ
  • Eliminuje prejavy menopauzy
  • Zmierňuje menštruačné bolesti a kŕče
  • Znižuje vysoký krvný tlak
  • Zamedzuje nepravidelnému búšeniu srdca
  • Podporuje funkciu srdca

Recept na čaj z mučenky

mucenka

Tento liečivý čaj si môžete pripraviť pri bolesti hlavy, menštruačnej bolesti, menopauze, astme, dusení, búšení srdca, depresii či pri celkovej nervozite. Čaj pite 1 – 3 krát denne, ideálne večer pred spánkom (ak máte problémy so spánkom).

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate mučenky, 2,5 deci vody.

Mučenku dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Potom hrnček zakryte a nechajte ešte lúhovať 15 minút. Potom tento teplý čaj vypite.

TIP

Mučenku môžete skombinovať aj s bylinami ako sú napríklad: medovka lekárska, mäta pieporná, ľubovník bodkovaný alebo chmeľ.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok mučenka

Kliknite sem a dozviete sa viac o exotickom ovocí maracuji (passion fruit). Aké pozitívne účinky má, nutričné hodnoty a či má vplyv pri chudnutí.

Petržlenový olej pomôže hlavne obličkám a močovým cestám, ale to nie je všetko…

$
0
0

Olivový alebo kokosový olej sú „klasika“, ktorú pozná každý, ale počuli či vyskúšali ste už petržlenový olej? Tu sa dozviete aké účinné látky obsahuje petržlen, ktoré sú jeho pozitívne účinky na zdravie, ako ho dávkovať, ako použiť petržlenový olej zvonka a ako zvnútra. Možno si u Vás nájde svoje miesto…

O petržlenovom oleji

Petržlen (lat. Petrosellinum Crispum) – čeľaď mrkvovitá

Petržlenový olej je zdravým olejom lisovaným za studena a teda je tej najvyššej kvality. Petržlenový olej sa ale nevyrába zo zeleniny petržlen, ale lisovaním petržlenových semien. Chuť tohto oleja je dosť výrazná po petržlene, takže sa hodí do „slanej“ kuchyne (viď nižšie). Petržlenový olej má silne pozitívne účinky na zdravie v mnohých oblastiach. Petržlen ako zelenina, alebo aj petržlenová vňať majú pozitívny vplyv na zdravie a ešte k tomu tento petržlenový olej. Ak ho aj nechcete užívať hlavne kvôli zdraviu, tak ho využijete aspoň v kuchyni.

Aké účinné látky obsahuje olej z petržlenu?

Petržlenový olej neobsahuje iba tuk, sú v ňom aj tieto zdravé a účinné látky…

Vitamíny A, B, C, D, E, F, K, železo, horčík, draslík, fosfor, tuk.

cerstvy petrzlen

Nutričná hodnota – petržlenový olej (100ml)

KJ –  3 696  Kcal – 880  Tuk –  95 g

Účinky petržlenového oleja na zdravie

Petržlenový olej je síce plný tuku ale aj vitamínov, ktoré pomáhajú týmto problémom, pozrite sa na ne…

  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Odkysľuje organizmus, upravuje pH tela
  • Silná podpora a čistenie tráviaceho traktu
  • Zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín
  • Podporuje chuť do jedla a metabolizmus
  • Zlepšenie pravidelného vyprázdňovania
  • Odstraňuje plynatosť a bolesti brucha
  • Eliminuje zápaly močových ciest a mechúra
  • Prečisťuje a podporuje obličky, eliminuje choroby
  • Upravuje funkciu štítnej žľazy
  • Podporuje tvorbu červených krviniek
  • Prevencia a liečenie Anémie
  • Pozitívny vplyv na zrak a choroby očí
  • Spevňuje vlasy, pokožku a nechty
  • Zabezpečuje hojenie kožných chorôb a poranení

bolest brucha petrzlenovy olej pomozeKliknite sem a dozviete sa všetko o hlavnej surovine tohto oleja a to o petržlene.

Použitie a dávkovanie petržlenového oleja

Petržlenový olej sa dá jednoducho použiť zvonka, zvnútra alebo aj v kuchyni…

Dávkovanie petržlenového oleja – 1 až 2 krát denne (ráno, večer), pred jedlom po 1 ČL oleja. Olej zapite čajom, vodou alebo džúsom.

Použitie petržlenového oleja v kuchyni – chuť tohto oleja je výrazná petržlenom a preto ho môžete použiť do zálievky, šalátu, na hotové cestovinové, mäsové, ryžové alebo zemiakové jedlá, podľa chuti.

Vonkajšie použitie petržlenového oleja – tento olej môžete používať na rôzne kožné ochorenia alebo poranenia, lámajúce sa nechty, pokožku v okolí nechtov, suché končeky vlasov, suchú pokožku vlasov, suché lakte, päty alebo iné miesta. Dostatočné množstvo oleja aplikujte na vatovom tampóne alebo rukou na miesto na pokožke a jemne masírujte, nechajte pôsobiť, olej neumývajte.

Recept na pesto z petržlenovým olejom a vňaťou

Tak toto pesto z petržlenového oleja a petržlenovej vňate ste asi ešte nejedli, ale určite stojí za vyskúšanie!

petrzlenove pesto s prisadami

Potrebujete: 3 – 4 hrste petržlenovej vňate, 1 deci petržlenového oleja, za hrsť vlašských orechov alebo pistácii, 2 strúčiky cesnaku, tvrdý syr najlepšie parmezán, morská soľ, mleté čierne korenie.

Vlašské orechy mierne opečte na suchej panvici. Umytú petržlenovú vňať dajte do mixéra, pridajte očistený cesnak, vlašské orechy, postrúhaný syr, štipku soli, čierneho korenia a rozmixujte na hladkú hmotu. Keď to bude rozmixované prilievajte po menších dávkach petržlenový olej a mixujte. Oleja pridávajte len toľko, aby malo toto petržlenové pesto hustejšiu konzistenciu. Keď bude rozmixované, tak ho uschovajte v chladničke.

TIP

Petržlenový olej kupujte v tej najvyššej kvalite, to znamená, nech má označenie panenský, lisovaný za studena a jedlý.

UPOZORNENIE

  • Petržlenový olej by nemali užívať ľudia so zníženou funkciou či ochorením obličiek (pred užívaním sa poraďte s lekárom).
  • Tehotné a kojace ženy by taktiež nemali užívať tento olej.
  • Dodržujte doporučené dávkovanie.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok petrzlenovy olej

Z petržlenu sa hojne využíva aj jeho vňať. Kliknite sem a dozviete sa o petržlenovej vňati viac…

Artičoka vňať alebo artičoka čaj sú účinné pre dobrý stav pečeni ale aj…

$
0
0

Určite poznáte zeleninu artičoky, ale vedeli ste, že z artičok dostať kúpiť aj liečivý čaj??? Áno je to tak, z artičok a konkrétne z ich listov, sa suší artičoková vňať. Ako pripraviť artičoka čaj, čo obsahuje za látky artičoková vňať a aké pozitíva má na zdravie???

O artičokovej vňati (čaji)

Artičok (lat. Cynara Scolymus) – čeľaď hvězdicovitá

Artičoková vňať alebo artičoka čaj nie je z plodu artičoky (zeleniny), sú to jeho listy. Artičoka vňať alebo artičoka čaj sú sušené listy z rastliny artičoky. Z týchto sušených listov sa pripravuje liečivý čaj, ktorý pomáha množstvu zdravotných problémov (viď nižšie). Artičoka čaj je vhodný počas chudnutia, počas očistných kúr alebo len tak preventívne pre zlepšenie celkového zdravotného stavu.

artičoky v miske

Čo obsahuje artičoková vňať (čaj) za látky?

Tieto látky nie sú určite vôbec na „zahodenie“… Vďaka nim sa upravuje celková pohoda organizmu.

Sacharidy, vlákninu, bielkoviny, minerálne látky, vitamíny, betakarotén, kyseliny, triesloviny, flavonoidy.

Z artičok sa vyrába aj prírodná šťava, vedeli ste to? Kliknite sem a spoznajte artičoka šťavu.

Nutričná hodnota – artičoka vňať, čaj (100g)

KJ –  151,2  Kcal – 36  Bielkoviny – 8,5 g  Sacharidy – 26,5 g

Tuk –  0,95 g  Vláknina – 2 g  Sodík – 720 mg

Účinky artičokovej vňati (čaju) na naše zdravie

Artičoka čaj pomáha predovšetkým pečeni, ale svoju účinnosť má aj inde…

muz drzi ruku v oblasti pecene articokovy caj pomaha

  • Účinná detoxikácia organizmu
  • Vhodné pri očistných kúrach
  • Cielené čistenie a podpora pečeni
  • Regenerácia pečeni po chorobe a užívaní návykových látok
  • Eliminuje vysoký cholesterol a hladiny tukov
  • Prečisťuje a podporuje trávenie
  • Podporuje pravidelnú stolicu
  • Znižuje hladinu cukru v krvi

Použitie artičokovej vňati (čaju) v praxi

Jediná možnosť, ako použiť artičokovú vňať je, pripraviť si z nej liečivý čaj. Je to jednoduché a rýchle.

rastlina articok

Recept na artičokový čaj z vňate

Tento liečivý čaj pite počas akútnych prípadov 1 – 3 krát denne, teplý a čerstvý.

Potrebujete: 1 vrecúško alebo 1 ČL artičoka vňate, 1,5 deci vody.

Čaj dajte do sitka na čaj, alebo vložte vrecúško do šálky a zalejte ho vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať 1 až maximálne 2 minúty. Takto si čaj uchová maximum živín.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok articokovy caj

Kliknite sem a dozviete sa všetko čo potrebujete vedieť o zelenine artičoka. Aké látky sa v nej skrývajú, aké má účinky na zdravie, nutričné hodnoty, ako kúpiť, uskladniť a dokonca aj ako pripraviť artičoky.

Karbinec európsky má účinné látky, ktoré pomáhajú nervovému systému, srdcu a dokonca aj štítnej žľaze.

$
0
0

Karbinec európsky sa podobá na žihľavu, ale má iné účinky na zdravie. Je to taktiež účinná bylina, akurát kúru s karbincom si môžete robiť až 4 mesačnú… Spoznajte karbinec európsky, pri akých zdravotných problémoch vyniká, ako pripraviť liečivý čaj a čo za látky karbinec obsahuje?

O karbinci európskom

Karbinec európsky (lat. Lycopus Europaeus) – čeľaď hluchavkovitá

Karbinec európsky má výšku 30 – 70 centimetrov. Táto liečivá bylina je podobná žihľave dvojdomej, má mierne ochlpenie na stonke. Listy majú pílkovitý tvar a sú kratšieho zrastu. Kvety sú malé, bledej farby, kalichového tvaru a vyrastajú z pazuchy listov (medzi listom a stonkou). Karbinec európsky sa volá európsky, pretože ho môžete nájsť po celej Európe a to aj vo vyššie položených miestach (viď nižšie). Z karbinca európskeho si viete urobiť liečivý čaj, ktorý pomáha množstvu problémov…

Čo za látky obsahuje karbinec európsky?

Silnejšia kombinácia v účinných látok v tejto byline zabezpečuje jej silu a účinky.

Triesloviny, flavonoidy, kyseliny, živicu, horčiny, fenoly, minerálne látky, vlákninu, sacharidy, bielkoviny.

Účinky karbinca európskeho na zdravie

Účinkov na zdravie nie je mnoho, no sú o to silnejšie, pozrite sa s čím si vie karbinec poradiť.

muz s busenim srdca pomoha karbinec

  • Účinne normalizuje funkciu štítnej žľazy
  • Zmierňuje búšenie srdca (arytmia)
  • Zlepšuje funkciu kardiovaskulárneho systému
  • Upokojuje nervový systém
  • Odstraňuje stres, nepokoj
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Pozitívny vplyv pri menštruačných problémoch
  • Eliminuje prejavy menopauzy
  • Znižuje prejavy migrény a iných bolestí

Kde rastie a aké časti sa zbierajú?

Karbinec európsky môžete nájsť po celej Európe, v Ázii či v severnej Amerike. Darí sa mu vo vlhkých miestach s dostatkom vody a neprekážajú mu ani vyššie nadmorské výšky. Nájsť ho môžete v lesoch, močiaroch, lúkach, bahnistých miestach alebo okolí potokov či riek. Z karbinca sa na liečebné účely používa jeho kvitnúca vňať. Kvitne od júla do septembra.

kvety karbinca

Recept na čaj z karbinca európskeho

Tento liečivý čaj sa doporučuje piť 1 – 2 krát denne, počas akútnych prípadov a ako prevenciu 1 krát denne po dobu 3 – 4 mesiace. Potom si dajte mesačnú pauzu a môžete pokračovať.

Potrebujete: 1 ČL sušenej byliny karbinca, 2,5 deci vody.

Sušený karbinec dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Čaj lúhujte 7 – 11 minút, potom ho sceďte a teplý vypite.

TIP

  • Kloktanie karbincové čaju totiž dokáže spevniť aj zubnú sklovinu.
  • Ak máte problémy so spánkom či nadmerným stresom, tak si dajte 1 šálku tohto čaju, s 1 ČL medu večer, bude sa Vám lepšie spať.
  • Pred tým ako si urobíte čaj, tak na čerstvo pomeľte sušený karbinec, čaj bude tak účinnejší.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok karbinec

Kliknite sem a spoznajte výzorovo podobnú liečivú bylinu hluchavku bielu. Aké má pozitívne účinky na zdravie, ktoré látky obsahuje a ako používať hluchavku zvonka ale aj zvnútra?


Ak hľadáte zdravšie sladidlo, tak skúste práve kokosový sirup! Vhodný nie len na dezerty…

$
0
0

Kokosový olej určite poznáte a možno ho aj používate, ale vyskúšali ste už zdravšie sladidlo kokosový sirup??? Je to „miernejšie“ a zdravšie sladidlo, ako klasický cukor, skúste ho. Aké nutričné hodnoty má kokosový sirup, aké účinky má a ako a kam ho použiť???

O kokosovom sirupe

Kokos (lat. Cocos Nucifera) – čeľaď Arekovitá

Kokosový sirup je produktom z kokosovej palmy, veď z čoho iného 🙂 . Toto zdravšie sladidlo je vlastne z nektáru kokosových kvetov, ktoré sa potom zahusťuje. Kokosový sirup má sladkú chuť (po karameli), ale zároveň je aj zdravším sladidlom, pretože nespôsobuje také kolísanie hladiny cukru v krvi. Všetky kokosové produkty: strúhaný kokos, kokosový cukor, múka alebo kokosový olej majú mnohé pozitíva, výbornú chuť a sú aj plné účinných látok.

kokosove kusky s kokosovym sirupomČo obsahuje kokosový sirup látky?

Kokosový sirup síce obsahuje väčšinu sacharidov, keďže je to sladidlo, ale tieto sacharidy idú do krvi pomalšie a navyše obsahuje aj minerálne látky…

Sacharidy a minerálne látky.

Nutričná hodnota – kokosový sirup (100ml)

KJ–  1 302  Kcal – 310  Sacharidy– 75 g

Vápnik –  55 mg  Horčík – 10 mg

kokosovy sirup v sklenenej flasi

Účinky kokosového sirupu na zdravie

Aj keď je to sladidlo, tak určité zdravotné výhody má, aha aké…

  • Uvoľňuje sa do krvi postupne
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Odstraňuje chute na sladké
  • Pozitívny vplyv na nervový systém

Ak chcete vedieť, aké látky obsahuje kokosová múka a kokosové mlieko, ktoré účinky na zdravie majú, aké nutričné hodnoty majú a či sú pri chudnutí povolené, tak kliknite sem.

Použitie kokosového sirupu

Kokosový sirup slúži ako zdravšie sladidlo a môžete ho použiť do ovocných šalátov, smoothies nápojov, zmrzlinových dezertov, cereálií, jogurtu či tvarohu, na lievance alebo palacinky či do rôznych kaší, krémov alebo koláčov.

zmrzlina s ananasom, kokosom a orechmi

Recept na exotický dezert s kokosovým sirupom

Ak sa Vám zachcelo niečo sladké s nádychom exotiky, tak vyskúšajte tento jednoduchý dezert, ktorý máte hotový za chvíľu. Pochutnáte si.

Potrebujete: (na 1 porciu) 2 kopčeky vanilkovej zmrzliny, čerstvý alebo konzervovaný ananás (zdravší je čerstvý), pomleté mandle, trochu postrúhaného kokosu a kokosový sirup.

Príprava je veľmi jednoduchá. Do zmrzlinových pohárov si najskôr dajte zmrzlinu, potom na to pokrájaný ananás na menšie kúsky, posypte to strúhaným kokosom, mandľami a vrch jemne pokvapkajte kokosovým sirupom. S touto lahôdkou zabodujete!

UPOZORNENIE

Kokosový sirup kupujte v najvyššej kvalite to znamená 100% nektár z kokosových kvetov.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok kokosovy sirup

Ak chcete spoznať „tajomstvá“ kokosového cukru alebo palmového cukru, tak kliknite sem a niečo viac sa dozviete.

Už ste pili kôprový čaj zo semien? Kôprové semená sú skvelým pomocníkom zdravia už tisíce rokov!…

$
0
0

O kôprových semenách a aj celej rastline sú zmienky a zobrazenia v Biblii a dokonca aj na starých egyptských kresbách. Keď si tieto národy vážili kôpor pre jeho pozitívne účinky, tak prečo by ste ho nemohli použiť aj Vy dnes. Nezabúdajme, že príroda nám dáva mnohé účinné lieky a to zadarmo alebo za pár „korún“… Spoznajte kôprové semená, účinky, čo obsahujú a ako si pripraviť kôprové čaje zo semien a aj z jeho kvetov.

V skratke o úžasnom kôpre

Kôpor voňavý (lat. Anethum graveollens) – čeľaď mrkvovitá

Kôprové semená a aj kôprový čaj sú známe už tisíce rokov. Boli uznávaným pomocníkom zdravia napríklad v Egyptskej či Gréckej kultúre. Keď kôprové semená pomáhali vtedy, tak prečo by nemali pomáhať aj teraz… Kôpor voňavý je liečivá rastlina so špecifickou arómou. Najčastejšie sa kôpor používa ako dochucovadlo v kuchyni. Kôpor rastie do výšky pol až jeden meter, niekedy aj viac. Je to „skromná“ rastlina, ktorá je po celom svete (Európa, Ázia, Amerika, Afrika) a nepotrebuje nejaké extra požiadavky na svoj život. Z kôpru sa používajú na liečebné účely jeho kvety, semienka a aj listy. Tu sa dozviete o jeho semenách.

kopor

Čo obsahujú za látky kôprové semená?

Kôprové semienka sú skutočne plné účinných látok, vďaka ktorým sa budete lepšie cítiť…

Vitamíny A, C, flavonoidy, silice, sacharidy, vlákninu, minerálne látky (vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo, meď…) a kyseliny.

Účinky kôprových semien na zdravie

Sú to iba semienka s nie vábnou arómou, ale pozrite sa, aké skvelé účinky majú…

zena s bolestou brucha pomoze koprovy caj

  • Podporuje obranyschopnosť
  • Detoxikačné a antiseptické účinky
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Podporuje tvorbu žlče, zvyšuje chuť do jedla
  • Odstraňuje plynatosť a kŕče
  • Upravuje pravidelnú stolicu
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Podporuje tvorbu mlieka

Recept na kôprový čaj zo semien

Tento čaj sa hodí ako rýchla pomoc pri nechutenstve, plynatosti, bolesti brucha, zápche, nervozite alebo problémovému spánku. Tento čaj pite 1 – 2 krát denne a uvidíte tú zmenu.

Potrebujete: 1 KL kôprových semien, 2,5 deci vody.

Kôprové semená zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Potom čaj sceďte a pite po dúškoch.

korenie bylinka kopor

Recept na čaj z čerstvého kôpru

Možno Vám tento čaj veľmi nebude chutiť a preto si ho môžete dochutiť medom alebo citrónom. Má však pozitívny vplyv na zdravie (viď vyššie).

Potrebujete: 5 ks čerstvých kvetov kôpru (vrchná celá hlavička), 1 PL medu a 0,5 litra vody.

Umyté hlavičky kvetu kôpru zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom čaj sceďte, pridajte med alebo citrón a môžete ho po dúškoch vypiť.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok koprovy caj zo semien

Kliknite sem a dozviete sa viac o celej rastline kôpor, ako a kde sa používa, nutričné hodnoty, účinky a čo obsahuje rastlina kôpru.

Kakaové maslo slúži pre zdravie a aj pre krásu, skúste ho!…

$
0
0

Možno by ste si mysleli, že kakaové maslo bude mať hnedú farbu ako kakaové bôby, ale nie je to tak. Kakaové maslo je krémovej farby. Na čo sa používa kakaové maslo, čo za zdravé látky obsahuje a aké má účinky na zdravie toto kakaové maslo?

O kakaovom masle

Kakaové maslo je zdravým produktom z kakaových bôbov. Kakaové bôby obsahujú až vyše 50% tohto masla. Kakaové maslo sa získava lisovaním kakaových bôbov a teda obsahuje všetky liečivé a účinné látky. Tento produkt má krémovú, svetložltú farbu a používa sa najmä na cukrárenské a kozmetické účely. Kakaové maslo je však tou najliečivejšou zložkou každej čokolády. Čím vyšší podiel kakaa (tmavšia čokoláda), tak tým vyšší podiel kakaového masla.

kakaove maslo vo formach

Čo za látky obsahuje kakaové maslo?

Kakaové maslo je tuk, ale pozrite sa aký… Toto všetko v kakaovom masle zabezpečuje pozitívne účinky.

Flavonoidy, tuk, kyselinu laurovú, kyselinu palmitovú, kyselinu, stearovú, kyselinu myristovú.

Účinky kakaového masla na zdravie

Kakaové maslo má tieto neskutočné účinky na zdravie vonkajšie a aj vnútorné.

žena používa vlasovú masku

  • Detoxikuje organizmus a podporuje imunitu
  • Antidepresívne účinky, odstraňuje stres
  • Zlepšuje sústredenie a pamäť
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prevencia vzniku srdcovocievnych ochorení
  • Hydratuje (vyživuje) pokožku
  • Zlepšuje hojenie kože a jej poranení
  • Eliminuje tvorbu jaziev a jemných vrások
  • Spevňuje nechty a okolie nechta
  • Spevňuje a vyživuje vlasy
  • Odstraňuje tvorbu lupín

Použitie kakaového masla v praxi

Kakaové maslo je vďačným, zdravým produktom, pretože ho viete použiť zvonka a aj zvnútra…

kakaove maslo na bielom papieri

Použitie kakaového masla v kuchyni – toto maslo môžete použiť ako zdravší tuk pri pečení koláčov, tort, zákuskov, výrobe krémov a podobne.

Použitie kakaového masla pre krásu – kakaové maslo si môžete aplikovať na pokožku, suché miesta (lakte, päty, pery), nechty a okolie nechta, končeky vlasov, celú dĺžku vlasov, pokožky hlavy…

TIP

  • Kakaové maslo si môžete zakúpiť vo forme: lupienky, krémová konzistencia, kúsky (menšie).
  • Môžete si aj zakúpiť rôznu kozmetiku s pridaným kakaovým maslom (hydratačné krémy, telové krémy, očný krém, proti vráskam, do kúpeľa…).

Kliknite pre zväčšenie

info obrázok kakaove maslo

A keď kliknete sem, tak spoznáte samotné nepražené kakaové bôby. Aká je ich nutričná hodnota, aké zdravotné pozitíva majú, použitie a či sú vhodné počas chudnutia.

Mydlica lekárska neslúži iba na výrobu mydla. Je v nej oveľa viac, spoznajte túto bylinu!

$
0
0

O mydlici lekárskej ste ešte možno nepočuli, ale táto liečivá bylina určite stojí za zmienku… V čom vyniká mydlica lekárska (účinky), ktoré účinné látky v sebe ukrýva a ako pripraviť mydlicový čaj na vnútorné použitie (pitie) a odvar na vonkajšie použitie??? 

O mydlici lekárskej

Mydlica lekárska (lat. Saponaria Officinalis) – čeľaď silenkovitá

Mydlica lekárska je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky 30 – 70 centimetrov. Kvety mydlice sú kalichové, biele až jemne ružové s 5 lupienkami. Listy sú proti stojné, dlhšie a úzke. Táto rastlina sa nachádza bežne v Európe, ale aj iných kontinentoch (viď nižšie), na vlhších miestach. Mydlica lekárska je liečivá celá rastlina a ak ju nájdete v ten správny čas, tak si ju nazbierajte. Používať ju potom môžete celý rok v jej sušenej forme.

Čo obsahuje mydlica lekárska za látky?

Tieto látky sa nenachádzajú len tak v nejakej byline, pozrite sa na to čo v nej je…

Flavonoidy, triesloviny, saponíny, silice, sliz, sacharidy, vláknina, živica, minerálne látky a kaučuk.

Účinky mydlice lekárskej na zdravie

Vďaka vyššie vypísaným účinným látkam je mydlica lekárska oprávnene označovaná menom lekárska, aha…

muz s kaslom pomoze mydlica

  • Antiseptické a antibakteriálne účinky
  • Prirodzene detoxikuje organizmus
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty, eliminuje zápaly
  • Odstraňuje bolesti priedušiek a dusenie
  • Rozpúšťa hlieny a eliminuje kašeľ
  • Dezinfikuje rany a podporuje hojenie kože
  • Eliminuje rôzne kožné ochorenia a defekty
  • Odstraňuje bolesti kĺbov a svalov
  • Prečisťuje a podporuje funkciu pečeni
  • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu

Kde rastie mydlica a aké časti sa zbierajú?

Mydlica lekárska rastie v miernom pásme v Európe (hojne), Ázii a aj v Amerike. Vyhovuje jej teplejšie pásmo a rastie do nadmorskej výšky okolo 650 metrov. Vyhovujú jej vlhšie a dusíkaté pôdy, miesta. Nájsť ju môžete na brehoch potokov, riek, popri ceste či na iných miestach. Z mydlice lekárskej sa zbierajú jej korene (október až november) a kvitnúca vňať (jún až júl). Korene sa používajú len na vonkajšie použitie.

Použitie mydlice lekárskej v praxi

Mydlicu lekársku môžete pre zdravotné účely použiť v týchto dvoch formách – čaj alebo odvar na vonkajšie použitie.

mydlica lekarska, tinktura mydlice

Recept na čaj z mydlice lekárskej (vnútorné použitie)

Tento čaj z mydlice sa hodí pri zahlienení, zápale priedušiek, nádche, astme, bronchitíde, alergii či inom probléme s dýchacími cestami. Alebo ho môžete použiť pri očistných kúrach. Čaj pite 1 – 2 krát denne.

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate mydlice, 2,5 deci vody.

Sušenú vňať mydlice dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Lúhujte ju 10 – 12 minút a potom teplý čaj vypite.

mydlica lekarska kvet

Recept na odvar z koreňa mydlice (vonkajšie použitie)

Tento odvar môžete používať na rôzne kožné defekty či boľavé kĺby. Aplikujte ho na vatový tampón alebo na gázu a nechajte na pokožke pôsobiť. S týmto odvarom si môžete aj vyčistiť pleť, vyhnite sa však oblasti očí.

Potrebujete: 1 PL postrúhaného čerstvého alebo sušeného koreňa mydlice, 2 deci vody.

Postrúhaný koreň mydlice zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom odvar sceďte a môžete aplikovať na čistú a suchú pokožku postihnutú poraneniami, kožnými ochoreniami alebo na bolestivé kĺby.

Zaujímavosť

  • Výťažky z mydlice lekárskej sa používajú aj pri výrobe mydiel, zubných pást a iných druhov drogérie pre svoj penivý efekt.

UPOZORNENIE

Koreň sa používa iba na vonkajšie použitie, nie vnútorne. Pri vypití odvaru z koreňa mydlice si môžete privodiť nepríjemné prejavy (nevoľnosť, vracanie, ochrnutie svalstva…).

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok mydlica lekarska

Spoznajte aj túto liečivú bylinu, ktorá pomáha nie len nášmu srdcu, predstavuje sa Vám srdcovník obyčajný, kliknite sem a dozviete sa viac…

Mrkva je výborná, nielen na oči! Účinky, čo obsahuje, chudnutie, recepty…

$
0
0

Pri slove mrkva Vás asi ako prvé napadne, že je dobrá pre zdravé oči. Áno, ale mrkva má aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov na naše zdravie. Obsahuje aj ďalšie látky, ktoré Vám pomôžu dostať sa do kondície. Nájdete tu kompletné účinky mrkvy na zdravie, čo obsahuje, nutričné hodnoty a sú tu aj recepty z mrkvy…

O mrkve

Mrkva obyčajná (lat. Daucus Carote) – čeľaď mrkvovitá

Mrkva je obľúbená koreňová zelenina, tak isto ako petržlen. Z mrkvy sa konzumuje jej koreň, ktorý má oranžovú farbu, táto farba je vďaka látke karotén. Z mrkvy sa zbiera aj vňať, no používa sa viacej petržlenová vňať. Mrkva obyčajná dokáže narásť až výšky nad jeden meter. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré sú vo veľkom súkvetí. Mrkva je ideálna na pestovanie v našich podmienkach. Vyhovuje jej slnečné stanovište a na zálievku si až tak nepotrpí. Mrkva obyčajná pochádza z Ázie, ale darí sa jej aj v Európe a Amerike.

zvazok mrkvy

Čo obsahuje mrkva za účinné látky?

Mrkva obyčajná nie je určite obyčajná, už len preto množstvo látok, ktoré obsahuje…

Vitamíny A, B, C, D, E, H a K, triesloviny, flavonoidy, draslík, horčík, zinok, železo, sodík, fosfor, vlákninu, vápnik, bielkoviny, sacharidy, kremík, síra, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú  a betakarotén.

Nutričná hodnota – mrkva (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
170 40 1g 6g 0,2g 3,1g 28mg 65

Ostatné hodnoty

Draslík     Horčík      Sodík         Železo      Fosfor         Vit. C        Vit.B6

320mg     14mg        33mg        0,6mg        42mg          9mg          0,2mg

mrkva betakaroten

Účinky mrkvy na zdravie

Mrkva je užitočná na zdravie skoro celého tela zvonka a aj zvnútra, viď… Pre dosiahnutie pozitívnych účinkov však treba jesť mrkvu pravidelne.

  • Účinne podporuje obranyschopnosť, prevencia civilizačných chorôb
  • Chráni pred voľnými radikálmi, prevencia vzniku rakoviny
  • Antiseptické a aj detoxikačné účinky
  • Podporuje trávenie a pravidelné vyprázdňovanie
  • Odstraňuje, eliminuje plynatosť, bolesti brucha
  • Posilňuje a prečisťuje srdcovo-cievny systém
  • Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami (infark, mozgová príhoda, ischemická choroba srdca)
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Zlepšuje hojenie kože a kožných ochorení
  • Zabezpečuje pevnosť kostí a zubov, prevencia Osteoporózy
  • Zlepšuje kvalitu kože, vlasov a aj nechtov
  • Dodáva telu vitamín A, ktorý potrebujeme pre dobrý zrak
  • Močopudné účinky, reguluje vodu v tele
  • Prečisťuje a podporuje močové cesty a obličky
  • Eliminuje zápaly v močových cestách a tvorbu kameňov

mrkva cisti mocovy systemÚčinky mrkvy na chudnutie

Mrkva je opäť ďalšia účinná zeleninová „pomôcka“ v boji s tukom. Mrkva má nízku kalorickú hodnotu a zároveň vyššiu nutričnú, teda obsahuje viac zdravých látok. Na každodennú konzumáciu mrkvy by ste mali dbať, nie len pri chudnutí, ale mala by byť súčasťou Vášho jedálnička aj bežne. Mrkva má všestranné využitie ako napríklad: džús z čerstvej mrkvy, polievky, omáčky, smoothies nápoj, príloha k mäsu, do šalátov a rôzne… Nezabúdajte, že najviac liečivých látok je v surovej mrkve. Počas chudnutia konzumujte mrkvu aspoň 1 krát denne vo forme smoothies nápoja v kombinácií s inou zeleninou, alebo s ovocím.

Recept na pečenú mrkvu

Toto skvelé jedlo je jednoduché, ľahké a stačí na to pár surovín. Keď neľúbite surovú mrkvu, skúste ju pečenú. Túto pečenú mrkvu môžete podávať aj ako prílohu ku mäsu. 

Potrebujete: 300 g mrkvy, 1 ČL olivového oleja, morská soľ, mleté čierne korenie, strúčiky cesnaku.

mrkva pecena

Mrkvu môžete očistiť, ale nemusíte, hlavne ju umyte. Potom túto mrkvu rozložte na plech s papierom na pečenie a nechajte mrkvu vyschnúť. Očistený cesnak pokrájajte na plátky a pridajte ku mrkve. Olej zmiešajte so soľou, čiernym korením a rozotrite ho na mrkvu z každej strany. Rúru rozohrejte na 180 stupňov a mrkvu v nej pečte 30 – 40 minút, podľa hrúbky mrkvy.

Recept na zdravý mrkvový šalát

Tento šalát má jednoduchú a rýchlu prípravu a je plný vitamínov a ďalších zdravých látok! Tento šalát možete konzumovať ako desiatu alebo olovrant.

mrkva, citron, jablko

Potrebujete: 1 mrkva, 1 jablko, citrónová šťava, škorica.

TIP

do tohto šalátu si môžete pridať sušené hrozienka alebo orechy.

Očistenú mrkvu a jablko nastrúhajte do misky na hrubšom strúhadle, pridajte mletú škoricu, pokvapkajte citrónovou šťavou. Premiešajte ho a môžete jesť. Ak chcete, môžete tento šalát dať na chvíľu do chladničky.

Recept na mrkvové smoothies

Mrkvové smoothies sa hodí nie len počas chudnutia, ale aj počas letnej sezóny, pre lepšie opálenie, alebo pri očistných kúrach. Toto mrkvové smoothies môžete piť na desiatu alebo na olovrant. 

mrkva a smoothie

Potrebujete: 2 menšie mrkvy, 2 jablká, voda.

Očistené mrkvy pokrájajte na menšie kúsky do mixéru. Pridajte aj očistené jablká bez jadrovníka, vodu a dobre rozmiešajte na hladkú hmotu.

TIP

Do tohto smoothies môžete pridať limetkovú alebo citrónovú šťavu.

Kliknite pre zväčšenie

info mrkva sk

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac aj o petržlene. Aké látky sú v ňom, ktoré účinky na zdravie má a či má nejaký vplyv na chudnutie???

Viewing all 1058 articles
Browse latest View live