Quantcast
Channel: Peknetelo.eu
Viewing all 1058 articles
Browse latest View live

Čaj z fazuľových strukov nie je známy, ale je liečivý!

$
0
0

Asi ste o takomto čaji ešte nepočuli, ale je to tak… Z fazule sa dá urobiť aj liečivý čaj a to z jeho strukov (obalu). Tento liečivý čaj má mnohé pozitíva na zdravie, práve vďaka účinným látkam v ňom. Spoznajte tento čaj z fazuľových strukov a možno pomôže aj Vám…

O čaji z fazuľového struku

Tento liečivý čaj je zo strukov (obalu) fazuľových luskov. Struk sa zbaví fazule a obal sa potom suší a ďalej spracuje na tento liečivý čaj. Fazuľový čaj zo strukov je plný účinných látok (viď nižšie). Tento čaj si viete kúpiť v predajniach so zdravou výživou, v čajovni alebo si ho môžete „urobiť“ aj doma. Čerstvé fazuľové struky olúpte, fazuľu (plod) dajte bokom a obal z fazuľových strukov dajte usušiť. Potom tento čaj môžete piť počas celého roka, keď bude treba.

zvazky cerstvych zelenych fazuli

Čo obsahuje čaj z fazuľového struku za látky?

Tieto účinné látky sa nachádzajú vo fazuľovom čaji a práve preto je tento čaj tak zdraviu prínosný, aké látky to sú?…

Flavonoidy, vláknina, sacharidy, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, mangán, meď, selén, vitamíny A, B, kyselinu kremičitú, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Účinky čaju z fazuľového struku na zdravie

Čaj z fazuľových strukov je prínosný pre zdravie, aj keď ide iba o odpad z fazule.

  • Účinná detoxikácia celého organizmu
  • Podporuje trávenie a metabolizmus
  • Zvyšuje tvorbu žlče, podporuje chuť do jedla
  • Podporuje pravidelné vyprázdňovanie
  • Čistí tráviaci trakt
  • Znižuje hladinu cukru v krvi
  • Vhodný pri Cukrovke
  • Močopudný účinok, reguluje vodu
  • Prečisťuje obličky a močové cesty
  • Podporuje vylučovanie kyseliny močovej
  • Vhodné pri Dne a Reume
  • Pozitívny vplyv na nervový systém

Recept na čaj z fazuľového struku

Tento čaj si pripravte ak Vás trápi niektorý z vyššie vypísaných problémov. Pite ho 1 – 2 krát denne.

cajnik s teplym cajom s citronom a bylinkami

Potrebujete: 1 ČL čaju z fazuľových strukov, 3 deci vody.

Čaj z fazuľových strukov zalejte vodou a v menšom hrnci varte 10 minút na slabom ohni. Potom ešte lúhujte  15 minút. Potom čaj sceďte a teplý vypite.

TIP

Ak Vám tento čaj nebude chutiť, tak si doň môžete pridať trochu zázvoru, medu alebo citrónu.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok fazulovy caj

Informácie o fazuli (strukovine) nájdete tu, kliknite sem. Aké sú najznámejšie druhy fazule, čo obsahuje, aké má účinky a či je fazuľa vhodná pri chudnutí…


Paprika nie je určite obyčajná zelenina! Preštudujte si ju “zblízka”…

$
0
0

Paprika, spolu s paradajkou, sú “klasické” zeleniny, ale pozor! Táto zelenina má množstvo pozitív, o ktorých možno ani netušíte… Spoznajte papriku “zblízka” a určite ju začnete jesť pravidelne… Aké pozitíva a účinky má paprika, aké látky obsahuje a nájdete tu aj recepty z papriky.

O paprike

Paprika (Capsicum) – čeľaď ľuľkovitých

Paprika je plodová zelenina, ktorá pochádza zo strednej Ameriky. Paprike vyhovuje teplejšie prostredie s dostatkom vody. V našom pásme sa najčastejšie pestujú papriky v skleníku. Táto užitočná zelenina je vhodná na každodennú konzumáciu, pre najvyšší obsah vitamínu C (dokonca viac ako v citrusových plodoch).

Čo obsahuje paprika za účinné látky?

Paprika však nevyniká iba v obsahu vitamínu C, to vôbec nie je všetko čo obsahuje, pozrite sa na to všetko…

Vitamíny B, C, E, triesloviny, flavonoidy, kyseliny, betakarotén, vlákninu, horčík, draslík, železo, fosfor, sodík, sacharidy, bielkoviny, tuky a vápnik.

cervena paprika

Nutričná hodnota – paprika (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
70 15 0,7 g 2 g 0,2 g 3,6 g 27 mg 55

Ostatné hodnoty

Draslík       Horčík      Sodík        Železo      Fosfor        Vit. C         Vit.B6

190 mg       17 mg      1 mg        1,4 mg      30 mg        60 mg         0,3 mg

Účinky papriky na zdravie

Paprika obsahuje až 9 krát viac vitamínu C, ako citrón, a práve preto táto „céčková bomba” silne podporuje imunitu a aj…

  • Silná podpora imunitného systému
  • Chráni bunky pred voľnými radikálnymi
  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Betakarotén posilňuje bunky a spomaľuje starnutie
  • Urýchľuje metabolizmus a látkovú premenu
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Vláknina zabezpečuje pravidelnú stolicu
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Zlepšuje kvalitu kože, vlasov a nechtov
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Zlepšuje pevnosť kostí, zubov a kĺbov

zelena a zlta paprika

TIP

Ak nie ste zástancom papriky, tak aspoň počas chrípkových období jedzte jednu papriku denne a nadobudnete až dvojnásobok vitamínu C potrebného pre dennú dávku.

Paprika a účinky na chudnutie

Paprika je významnou “pomôckou” pri chudnutí, už len svojím obsahom vlákniny a vysokým obsahom vitamínu C. Počas chudnutia si doprajte denne aspoň dve papriky (zelená, červená, žltá, oranžová) a tak zaistíte telu dostatok potrebných živín, pre správnu a vyváženú harmóniu.

Recept na plnené papriky

Tieto plnené papriky sú úplne z iného “súdku”, ako klasická plnená paprika, pripravte si ju a neoľutujete…

plnene papriky

Potrebujete: 6 ks farebných väčších paprík, na plnku: šunka (alebo údené tofu), tavený syr, tvrdý syr, biely jogurt, petržlenová vňať, mleté čierne korenie, morská soľ.

Papriky umyte a odrežte vrch, opatrne vyberte jadrovník, prepláchnite ich. Dávajte pozor, aby ste telo papriky nerozrezali, aby Vám nevytiekla plnka. Teraz si pripravte plnku do paprík. Šunku si pokrájajte na malé kocky (ak nejete mäso, tak použite údené tofu), zmiešajte s bielym jogurtom, taveným syrom, postrúhaným tvrdým syrom, morskou soľou, čiernym korením a čerstvou pokrájanou petržlenovou vňaťou. Tieto papriky poukladajte na menší plech a dajte ich do vyhriatej rúry na 180 stupňov. Pečte ich približne 20 – 25 minút. sledujte ich.

Recept na ľahký paprikový šalát

Tento ľahký, ale chutný šalát, sa hodí ako príloha ku mäsu, alebo ako ľahká večera. 

sklenena misa s rezanou zeleninou na salat

Potrebujete: 1 ks žltá paprika, 2 listy šalátu, 1 ks červená paprika, 3 ks paradajky, 50 g balkánskeho syru, jarná cibuľka, 1 ČL olivový olej, morská soľ.

Umyté papriky, očistite a vyrežte žilnatinu. Papriku, paradajky, syr pokrájajte na kocky. Vložte do misky, pridajte na drobno nakrájanú cibuľku, polejte trochou oleja a šalát je hotový. Šalát môžete premiešať a aj vychladiť.

Recept na výborné lečo

Lečo je klasické jedlo, ktoré je ľahké, zdravé a viete si doň pridať čo len chcete, podľa Vašej chuti (mäso, tofu, klobásu…). Toto lečo sa hodí na obed, alebo na ľahkú večeru. 

lečo z papriky a paradajok

Potrebujete: 5 ks zelená paprika, 5 ks paradajka, jedna cibuľa, 1 ČL olivový olej, štipka soli, čierne korenie, 2 vajíčka a vodu

V hrnci na oleji opražte nakrájanú cibuľu. Pridajte soľ, korenie, trochu vody a nakrájanú papriku na malé kocky – nechajte variť, kým zmäkne. Keď je mäkká tak pridajte nakrájané paradajky tiež na kocky alebo na osminky (podľa chuti). Krátko poduste, len aby pustili šťavu, nie sa rozvarili. Na koniec pridajte rozmiešané vajíčka a premiešajte.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok papriky

A nezabudnite si prečítať aj o paradajkách, sú skvelé, kliknite sem! Aké látky obsahujú, ktoré účinky na zdravie paradajky majú a…

2 recepty na extra cuketové placky.

$
0
0

Cuketové placky sú chutné a sýte jedlo, ktoré môžete jesť aj počas horúcich letných dní, alebo počas chudnutia… Tieto recepty sú ľahšia forma, ako klasické placky, vyprážané na oleji. Sú tu recepty na cuketové placky so zemiakmi (bez laktózy) a potom môžete vyskúšať aj druhý recept cuketových placiek so syrom (s laktózou). Tieto ľahšie recepty môžete doložiť šalátom z čerstvej zeleniny a podávať ich napríklad aj na grilovačke či opekačke… Určite s nimi uspejete!

Recept na chutné cuketové placky (bez laktózy)

cuketa v kuchyni

Potrebujete: 1 väčšia cuketa, 5 zemiakov, 2 cibule, 2 vajíčka, 1 PL majoránky, 1 ČL morská soľ, čierne mleté korenie podľa chuti, 5 strúčikov cesnaku, 1 ČL grilovacie alebo americké korenie, 1 PL červená sladká paprika, 4 PL ľubovoľnej múky a 4 PL strúhanky.

Cuketu ošúpte, rozpoľte, vyberte jadro a nakrájajte na menšie časti. Takto pripravenú cuketu nastrúhajte na hrubšom strúhadle do väčšej misky. Tak isto očistite zemiaky, umyte a na jemnom strúhadle nastrúhajte ku cukete. Cibuľu očistite a na hrubom strúhadle postrúhajte ku zemiakom a cukete. Cesnak ošúpte a pretlačte do hmoty. Túto zmes nechajte postáť pri izbovej teplote aspoň hodinu a priebežne z nej polievkovou lyžicou odstraňujte nadbytočnú vodu. Na koniec pridajte rozbité vajíčka, všetky koreniny, múku, strúhanku a celú hmotu dôkladne vymiešajte na hustejšiu hmotu. Nech sa spoja všetky chute a suroviny. Potom si na plech dajte papier na pečenie a z cesta (cuketovej hmoty) porobte placky o veľkosti dlane. Rúru rozohrejte na 180 stupňov a placky pečte 45 – 60 minút. Uvidíte podľa farby placiek. Hotové placky majú hnedkastú „chrumkavú“ farbu.

Recept cuketové placky so syrom (s laktózou)

cuketa

Potrebujete: 1 cuketa  (stredná), 3 zemiaky, 1 cibuľa, 4 strúčiky cesnaku, 1 PL majoránky, 1 ČL morskej soli, 1 PL mletá sladká paprika, 150 g tvrdého syra (30% tuku), 1 vajíčko, 4 PL mleté ovsené vločky.

Cuketu ošúpte, prekrojte a odstráňte jadro. Nastrúhajte ju na hrubšom strúhadle, tak isto ošúpte a nastrúhajte aj zemiaky, cibuľu a strúčiky cesnaku pretlačte do hmoty. Túto hmotu nechajte odstáť pol hodiny a medzi časom odstraňujte tekutinu, ktorá tam vzniká. Potom pridajte ovsené vločky, vajíčko, koreniny a postrúhaný syr. Celú hmotu dôkladne premiešajte a potom ju môžete dať na plech s papierom na pečenie. Vytvárajte z cesta placky o veľkosti približne dlane. Zapnite rúru na 190 stupňov a cuketové placky pečte 50 – 60 minút. Ku koncu pečenia placky sledujte, keď sa začne syr hnednúť, tak ich vypnite a je hotovo. Ku týmto plackám si môžete dať čerstvú zeleninu podľa výberu a skombinovať to môžete aj s nejakým dressingom z bieleho jogurtu alebo z kyslej smotany. Tatárskej omáčke a majonéze sa vyhnite…

Kliknite sem a nájdete tu 3 recepty na lahodné polievky z cukety! Krémové, so syrom alebo s hríbami, ktorá bude tá Vaša???

Tuky sú nevyhnutné pre náš život… Načo slúžia, kde sú a aké tuky poznáme???

$
0
0

Tukov sa väčšina ľudí „bojí“, ale to vôbec netreba (v rozumnej miere). Naše telo tuky nevyhnutne potrebuje, bez nich to nejde. Spoznajte čo sú vlastne tuky, na čo nám slúžia, kde sa nachádzajú tuky „dobré“, kde „zlé“, tukov sa strániť netreba, potrebujeme ich.

Čo sú vlastne tuky?

Tuky alebo inak lipidy sú vlastne karboxylové kyseliny s glycerolom alkoholu. Chemickými rovnicami sa zaťažovať nebudeme. Tuky nie sú vo vode rozpustné. Tuky majú najvyššiu energetickú hodnotu, potom sú sacharidy a najnižší pomer kalórii majú bielkoviny. Možno preto sa v mnohých zdrojoch uvádza, že tuky sa majú konzumovať opatrne, ale v každom prípade ich treba jesť.

Na čo tuky slúžia – pozitívne účinky na zdravie

Tuky sú látka, vďaka ktorej nám funguje zdravie správne. Ak nedodávame tuky v správnom množstve a hlavne tie „dobré“ tuky, tak kompletné zdravie nemôže byť 100%.

Meditácia dobrý spánok zdravé jedlo a fitnes vedie k zdravému srdcu a životu. Spôsoby udržania zdravého srdca.

  • Zdrojom energie (výdrž, pozornosť, koncentrácia) – tuky majú najvyššiu energetickú hodnotu a preto sú dobrým zdrojom energie.
  • Podporujú obranyschopnosť, hlavne vďaka tomu, že zvyšujú hladinu vitamínov v organizme.
  • Antiseptické účinky – predovšetkým omega 3 kyseliny stimulujú pečeň v tvorbe ďalších kyselín, ktoré podporujú imunitu a protizápalové procesy v tele. Samozrejme tu musia byť prítomné aj iné látky (vitamíny skupiny B a minerálne látky).
  • Chránia a podporujú orgány v našom tele (srdce, cievy, žily, tepny, svaly, kĺby…)
  • Zabezpečujú termoreguláciu (zohrievajú nás)
  • Podporujú vstrebávanie vitamínov, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch . Vitamíny rozpustné v tukoch sú: A, D, E a K)

Dávajte si však pozor, predávkovať sa dá aj vitamínmi – kliknite sem a dozviete sa viac o predávkovaní vitamínmi.

Ak je tukov v tele veľa – negatívne účinky na zdravie

Mnohých ľudí sa v dnešnej dobe týka práve táto časť… Konzumovanie množstva nezdravých tukov je pre zdravie škodlivé. Všetkého veľa škodí.

  • Obezita, nadváha*
  • Vysoký cholesterol
  • Vysoký krvný tlak
  • Infarkt alebo mozgová príhoda
  • Iné kardiovaskulárne ochorenie
  • Mastenie vlasov či mastná pleť
  • Zníženie imunity a častejšie choroby

obézne dieťa s praskajúcim gombíkmi

*Najsmutnejšou časťou je to, že mnohý ľudia s normálnou hmotnosťou (na prvý pohľad) môžu mať v tele nadbytok „zlých“ tukov. Obezitu či nadváhu vidieť, ale skrytý vnútorný tuk, uložený na rôznych orgánoch vidieť nie je. Preto navštevujte pravidelne svojho lekára, na preventívnych prehliadkach, dokážu odhaliť množstvo tukov tele alebo zvýšený cholesterol.

Vedeli ste, že 1 gram tuku má 9 Kcal (37,8 KJ)??? Treba vedieť, že každý gram tuku navyše musíte spáliť, ak to neurobíte, potom sa Vám tieto nadbytočné tuky uložia… 

Rozdelenie tukov

Nie je tuk, ako tuk. Spoznajte, ktoré tuky sú tie najlepšie a ktoré tuky treba v stravovaní preferovať.

kakaove maslo kusky

Rozdelenie tukov podľa pôvodu

Možno ani nemáte predstavu, z akých potravín čerpáte aké tuky, ale dávajte si na to určite pozor…

Rastlinné tuky – v tomto smere tie najzdravšie tuky. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú eliminovať tuky „zlé“ a preventívne chránia zdravie pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení. Z celkového denného príjmu tukov by rastlinné tuky mali tvoriť 80% príjmu.

Rybí tuk – je to síce živočíšny, ale radí sa k tým zdravým „dobrým“ druhom tuku. Rybí tuk a ryby obsahujú nenasýtené mastné kyseliny (omega 3, 6 a 9). Tento druh tukov patrí pod rastlinné tuky, čiže ich príjem sa mal zahrnúť pod rastlinné, 80%.

Živočíšne tuky – tieto tuky sú asi najrozšírenejšie, pretože sa nachádzajú v syroch, mlieku, mliečnych produktoch, vajciach a výrobkoch s ich obsahom. Tieto tuky sú „najčastejšie“ ale preferovať by sa mali rastlinné a rybí tuk. Z celkového denného príjmu tukov by živočíšne tuky mali tvoriť 20% príjmu.

Rozdelenie tukov podľa účinkov

Tieto “výrazy” ste už isto niekde postrehli, ale čo pre nás v praxi znamenajú? Čo preferovať a čo si všímať???

stravovanie krvnej skupiny 0

Nasýtené tuky – nasýtené tuky znejú “sýto” a je to tak… Tieto tuky sa nachádzajú predovšetkým v živočíšnych produktoch ako je mäso, mäsové výrobky, tučné syry, údeniny, mliečne produkty, sladkosti a slané produkty… Nasýtené tuky sa bežne konzumujú vo veľkom množstve a ani o tom nevieme… Potom sa však divíme, prečo máme vysoký cholesterol či krvný tlak. Nasýtené tuky sú najčastejšou príčinou týchto srdcovo-cievnych problémov.

Trans tuky (trans mastné kyseliny) – tento druh tukov je vyrobený priemyselne (stužovaním) a práve tieto tuky sú pri tepelnej úprave ako je vyprážanie pre srdcovo cievny systém škodlivé. Trans mastné kyseliny však nájdete aj v rôznych sladkostiach, cukrárenských výrobkoch a podobných potravinách, ktoré majú dlhšiu dobu spotreby.

Nenasýtené tuky – konečne prichádzame ku tým “správnym” tukom. Nenasýtené tuky alebo nenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú predovšetkým v rybách, rybom oleji, semenách, orechoch či rastlinných olejoch lisovaných za studena. Bolo dokázané, že tieto nenasýtené kyseliny dokážu eliminovať “zlé” a nadbytočné tuky z tela, čo v praxi znamená znížiť cholesterol a krvný tlak. Ku týmto nenasýteným tukom radíme aj esenciálne kyseliny kde patrí omega 3, 6 a 9.

Kliknite sem a dozviete sa všetko čo potrebujete o omega 3 mastných kyselinách. Predovšetkým to, v akých množstvách sa nachádzajú v 15 potravinách s ich najvyšším obsahom… 

Koľko tukov denne prijať – odporúčaná dávka

V tomto smere neexistuje presne dané číslo. Všetci máme rozličnú prácu, podmienky, stravovanie, zdravotný stav a preto nie je možné dať konkrétnu cifru.

Ak chcete byť zdravý, tak skúste denne odhadnúť príjem tukov, z celkovej stravy 30 – 40%.

Kde v strave sú „dobré“ tuky – preferovať

Zapojte pravidelne do svojho stravovania tieto potraviny a mali by ste mať hodnoty tukov v tele v norme…

Výber potravinových zdrojov omega 3 a nenasýtených tukov. Super potraviny s vysokým obsahom omega 3 a nenasýtené tuky pre zdravé jedlo

  • Ryby a morské plody
  • Rastlinné oleje lisované za studena
  • Orechy, semienka
  • Grécky jogurt alebo kyslomliečne produkty
  • Strukoviny, obilniny
  • Topené maslo ghee
  • Minimálne ovocie a zelenina, ale predsa
  • Avokádo, kokos a ich produkty

Kde v strave sú „zlé“ tuky – vyhýbať sa

Väčšina veľmi dobre vie, kde sa „zlé“ tuky nachádzajú, no snažíte sa tieto potraviny eliminovať??? Skúste to a tak pomôžete svojmu zdraviu.

rýchle občerstvenie, hamburger,hotdog

  • Mastné druhy mäsa a mäsové výrobky
  • Polotovary a fast food
  • Slané dobroty (čipsy, chrumky, tyčinky a iné)
  • Fritéza a prepálené tuky (panvica a iné)

Zhodnotenie tukov

Bez tukov sa naše zdravie nezaobíde. Konzumujte tie „správne“ tuky, či už chudnete, alebo nie a Vaše zdravie by vďaka nim malo byť v „norme“. Samozrejme nezabúdajte aj na ostatné dôležité živiny, všetko má byť v rovnováhe.

Spoznajte, vďaka ktorým potravinám získate silné srdce a cievy – kliknite sem.

Deväťsil lekársky má skutočnú moc! Aké zdravotné účinky má a ako ho použiť???

$
0
0

Deväťsil lekársky nie je veľmi známou bylinou, ale aj napriek tejto nevýhode, kypí množstvom výhod. Aké účinné látky sa nachádzajú v tejto zvláštnej byline, ktoré sú jeho pozitívne účinky na zdravie a ako si urobiť deväťsilový čaj, macerát a obklad???

O byline deväťsil lekársky

Deväťsil lekársky  (lat. Petasites Hybridus) – čeľaď astrovitá

Deväťsil lekársky je bylina, ktorá dorastá do výšky 50 – 100 centimetrov. Deväťsil lekársky má podzemok, z ktorého rastie stonka, na ktorej je veľký strapec s úbormi kvetov (viď foto). Kvety majú ružovú až fialovú farbu a sú rúrkovitého tvaru. Listy vyrastajúce z podzemku sú veľké, zelené a hrubé. Plodmi deväťsila lekárskeho sú nažky. Na liečivé účely sa používa celá rastlina, no najčastejšie jeho listy. Chuť deväťsila nie je príjemná, je až nahorklá a ak Vám táto chuť vadí, tak ho kombinujte s inými bylinkami, medom, citrónom alebo so zázvorom. Deväťsil lekársky rastie na miestach kde je dostatok vlhka, teda v okolí riek, potokov a v ďalších mokrejších častiach.

Ktoré látky obsahuje deväťsil lekársky?

Deväťsil lekársky je lekársky práve vďaka týmto látkam, ktoré v tejto kombinácii dokážu „spraviť“ mnohé zdravotné problémy…

Triesloviny, silice, kyseliny, horčiny, minerálne látky, živica, sacharidy, inulín, tuk, cholín, vláknina.

Zdravotné účinky deväťsila lekárskeho

Keď sa vo väčšine prípadov objaví v názve byliny slovo lekársky, tak to nemôže mať negatívne účinky. Všimnite si, v čom vyniká táto bylina a možno sa aj Vám bude hodiť…

devatsil odstrani bolest krku a chrbta

  • Podporuje obranyschopnosť
  • Antibiotické a potopudné účinky
  • Vhodný pri chrípke či teplote
  • Eliminuje kašeľ a dýchavičnosť
  • Vhodný pri astme, alergii či bronchitíde
  • Uvoľňuje hlieny a dusenie
  • Eliminuje bolestivú menštruáciu a silné krvácanie
  • Odstraňuje migrénu a iné druhy bolestí
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Uvoľňuje z tela kyselinu močovú
  • Vhodné pri Reume a Dne
  • Močopudný účinok, reguluje vodu
  • Prečisťuje a podporuje močové cesty a obličky
  • Hojí a dezinfikuje rany a kožné choroby
  • Podporuje hojenie poranenej pokožky

Použitie deväťsilu v praxi

Z deväťsilu si pre zlepšenie zdravia viete urobiť liečivý čaj, macerát alebo obklad na zle hojace sa rany.

Chuť deväťsila nie je príjemná a preto ho môžete kombinovať s inými bylinkami, medom, citrónom alebo so zázvorom.

Recept na deväťsilový čaj

Tento liečivý čaj môžete použiť na ktorýkoľvek vyššie vypísaný zdravotný problém. Čaj pite 1 – 2 krát denne.

devatsil lekarsky - susene listy

Potrebujete: 1 ČL sušeného koreňa deväťsilového čaju, 2 deci vody.

Sušený koreň deväťsilu dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Nechajte ho vylúhovať cca.8 minút, potom teplý čaj vypite.

Recept na deväťsilový macerát

Na tento recept potrebujete trochu viac času, ale deň dopredu bude najideálnejšie, urobiť si tento macerát.

Potrebujete: 1 ČL drveného sušeného koreňa a 2,5 deci vody.

Sušený koreň dajte do hrnčeka so studenou vodou (večer). Cez noc to nechajte lúhovať, ráno tento odvar prihrejte a potom sceďte.

devatsil lekarsky

Recept na deväťsilový obklad na rany

Ak Vás trápia zle hojace sa rany, kožné ochorenia, zlomeniny, Reuma, Dna, modriny, popáleniny, pomliaždeniny alebo iný problém, tak si urobte tento obklad z deväťsila a ten by si mal s týmito problémami pomôcť.

Potrebujete: dostatočné množstvo čerstvých listov deväťsila, mažiar alebo mixér, gázu a obväz.

Umyté čerstvé listy dajte do mixéra alebo mažiaru a pomeľte na kašu. Túto deväťsilovú kašu si potom aplikujte na gáze, na čisté a suché miesto na pokožke. Zakryte obväzom a nechajte pôsobiť 30 – 3 hodiny. Tento postup môžete opakovať 1 – 3 krát denne.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok devatsil

Proti kožným chorobám, Reume, Dne, zlomeninám, bolesti svalov, suchej pokožke, studeným končatinám a podobne Vám môže pomôcť ľubovníkový (svätojánsky) olej, kliknite sem všetko je tu!

Hrušková šťava nie je tak „populárna“, ale aj napriek tomu je zdravá!

$
0
0

Hrušková šťava nie je tak známa, ako napríklad pomarančová šťava, ale vôbec za ňou nezaostáva… Dozviete sa tu niečo viac o hruškovej šťave, aké látky obsahuje, ktoré pozitívne účinky má na naše zdravie, kam použiť hruškovú šťavu a aké je správne dávkovanie.

O hruškovej šťave pár info

Hruška obyčajná (lat. Pyrus Communis) – čeľaď ružovitá

Hruška obyčajná (ovocný strom) dorastá do výšky 5 – 15 metrov. Jej výška nie je prevratná, ale vek, ktorého sa hrušky dožívajú býva aj vyše 250 rokov. Hruška obyčajná je stromom, ktorému vyhovuje mierne pásmo, to znamená nadmorská výška do 300 metrov. Je to opadavý strom, ktorý je známy aj svojím tvrdým drevom, ktoré sa používa aj na výrobu napríklad hudobných nástrojov.

cerstvy hruskovy dzus

Plody hrušky obyčajnej sú známe svojím tvarom a chuťou, ale pili ste už hruškovú šťavu? Hrušková šťava vo svojej čistej forme (žiadny kupovaný džús v krabici), má maximum účinných látok z tohto ovocia a navyše je aj chutnou a zdravo sladkou možnosťou doplnku pitného režimu. Hruškovú šťavu si môžete zakúpiť v predajniach so zdravou výživou alebo si ho vyrobiť doma v odšťavovači.

Čo obsahuje hrušková šťava za látky?

Hrušková šťava je tak isto, ako hruška ovocie, plná zdravých účinných látok, ktoré to sú nájdete tu.

Vitamíny A, B, C, E, K, vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, zinok, meď, kyseliny, antioxidanty.

Účinky hruškovej šťavy na naše zdravie

Hrušková šťava nie je len chutným nápojom, ktorý „rozveselí“ chuťové poháriky ale je to aj zdravý nápoj, pozrite sa aké má účinky na zdravie.

hruskova stava

  • Účinne podporuje imunitný systém
  • Detoxikuje organizmus od škodlivín
  • Eliminuje pôsobenie radikálov na bunky
  • Podporuje trávenie a metabolizmus
  • Odstraňuje zápchu a podporuje pravidelnú stolicu
  • Zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín
  • Odstraňuje bolesti brucha a plynatosť
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty
  • Močopudné účinky, regulujú vodu v tele
  • Prečisťujú obličky a močové cesty
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Eliminuje stres a nepokoj

hruskova stava a hrusky v drevenej miske

Dávkovanie a konzumácia hruškovej šťavy

  • Čistú hruškovú šťavu (nie kupovaný džús) sa odporúča piť 2 krát denne po 1 deci. Túto šťavu môžete vypiť samotnú alebo si ju zriediť s vodou alebo neperlivou minerálkou.
  • Hruškovú šťavu si môžete piť len tak na „sucho“, alebo si ju môžete pridávať do koktailov, smoothies nápoj či drinkov.

TIP

Čistá hrušková šťava má mierne močopudné účinky, takže popri nej nezabudnite piť dostatok čistej vody. Ak Vám voda z vodovodu nechutí, tak zvoľte prevarenú, filtrovanú, neperlivú či kojeneckú minerálnu vodu.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok hruskova stava

Kliknite sem a dozviete sa viac o ovocí hruška. Aké má nutričné hodnoty, čo obsahuje, aké má účinky a nájdete tu aj jeden recept.

Čaj z listov medvedieho cesnaku „vypáli“ červa! Nebudete po ňom smrdieť, nebojte…

$
0
0

Medvedí cesnak nie je tak aromatický, ako klasický cesnak, ale zdravotné pozitíva má skoro rovnaké! Čaj z medvedieho cesnaku si viete pripraviť v sušenej alebo čerstvej forme. Aké látky obsahuje medvedí cesnak, ktoré pozitívne účinky na zdravie má, ako pripraviť čaj zo sušeného a čerstvého medvedieho cesnaku???

O čaji z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak (lat. Allium ursinum) – čeľaď cibuľovitá

Čaj z medvedieho cesnaku je zdravotne veľmi pozitívny. Čaj z medvedieho cesnaku sa dá urobiť z čerstvých listov alebo sušených. Zakúpiť si môžete aj čaj zo sušenej vňate. Aj v tomto prípade platí, že čerstvý medvedí cesnak má najviac živín. Robiť si celoročne čaj, z čerstvých listov medvedieho cesnaku nie je asi možné, takže postačí aj sušený medvedí cesnak. Obe formy čaju v sebe majú dostatok účinných látok a preto je tento čaj vynikajúcim pomocníkom pre dobré zdravie.

Čo za látky obsahuje čaj z medvedieho cesnaku?

Vďaka týmto látkam sa mnohé zdravotné problémy „vypália“ z Vášho tela.

Triesloviny, flavonoidy, silice, saponíny, sacharidy, vlákninu, horčiny, selén, síra, draslík, sodík a vitamíny A, B a C.

zvazok medvedieho cesnaku

Aké pozitívne účinky má čaj z medvedieho cesnaku?

Nemyslíte, že sa vďaka týmto účinkom oplatí piť tento čaj??? Toto nemá len tak nejaký čaj…

  • Silná podpora obranyschopnosti a zdravia buniek
  • Antiseptické a antibiotické účinky
  • Antibakteriálne a detoxikačné účinky
  • Prevencia a liečenie chrípky, horúčky, nádchy či alergie
  • Odstraňuje zápaly, baktérie a rôzne druhy plesní z tela
  • Prečisťuje aj krv a podporuje jej tvorbu
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty
  • Eliminuje kašeľ, dusenie a hlieny
  • Odstraňuje hnačky a bolesti brucha
  • Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prečisťuje a spriechodňuje cievy
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Znižuje hladinu cukru v krvi
  • Močopudný účinok, reguluje vodu v tele
  • Prečisťuje obličky, močové cesty a pečeň
  • Pozitívny vplyv na nervový systém a spánok

Recept na čaj z čerstvého medvedieho cesnaku

Tento čaj pomôže a uľaví pri vyššie vypísaných zdravotných problémoch. Pite ho 1 – 2 krát denne, počas sezóny medvedieho cesnaku.

Potrebujete: 1 PL čerstvo na drobno nakrájaných listov z medvedieho cesnaku, 2,5 deci vody, prípadne med alebo citrón.

Čerstvo nakrájané listy zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Potom čaj sceďte a môžete si ho dochutiť medom alebo citrónom, ak Vám jeho chuť bude vadiť.

suseny medvedi cesnak

Recept na čaj zo sušeného medvedieho cesnaku

Tento liečivý čaj pite, pri akútnych ťažkostiach, 1 – 3 krát denne. Ako prevenciu, 1 krát denne, po dobu dva týždne.

Potrebujete: 1 ČL sypaného čaju z medvedieho cesnaku, 2 deci vody.

Sypaný čaj medvedieho cesnaku si dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Čaj lúhujte 12 – 15 minút, potom ho teplý vypite.

UPOZORNENIE

Ak sa vydáte zbierať medvedí cesnak do prírody, tak si dajte pozor, aby ste si ho nepomýlili s jedovatou konvalinkou.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok caj z medvedieho cesnaku

Kliknite sem a spoznajte rastlinu medvedí cesnak podrobnejšie…

Alojzia trojlistá (citrónová) nie je len chutná, ale aj liečivá bylina. Spoznajte alojziový čaj a olej!

$
0
0

Alojzia trojlistá alebo Alojzia citrónová je chutná liečivá bylina, ktorá má nádych citrónov… Spoznajte Alojziu trojlistú alebo citrónovú, čo obsahuje za látky, aké má zdravotné účinky, ako pripraviť alojziový čaj a dozviete sa niečo aj o alojziovom oleji.

O Alojzii trojlistej (citrónovej)

Alojzia trojlistá (lat. Aloysia Triphyla) – čeľaď železníkovitá

Alojzia trojlistá je ker, ktorý môže dorásť do výšky vyše jeden a pol metra. Alojzia trojlistá je ker, ktorému sa darí v teplejších pásmach, južná Európa alebo juh Ameriky. Táto liečivá bylina je známa predovšetkým vďaka svojej citrónovej chuti. Jej citrónová aróma sa používa ako dochucovadlo alebo ako éterický olej na aromaterapiu (viď nižšie). Z alojzie trojlistej (citrónovej) si viete pripraviť aj chutný a liečivý čaj….

Čo obsahuje Alojzia trojlistá za látky?

Tieto látky sa nachádzajú v Alojzii trojlistej (citrónovej), pozrite sa na ne bližšie…

Triesloviny, flavonoidy, vláknina, sacharidy, minerálne látky, taníny, silice a éterické oleje.

Účinky Alojzie trojlistej (citrónovej) na zdravie

Alojzia trojlistá má nie len skvelú citrónovú chuť, ale aj množstvo pozitív na naše zdravie…

bolest hlavy a bolestiva migrena odstrani alojzia

  • Podporuje prirodzene obranyschopnosť
  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Ochraňuje a regeneruje bunky
  • Eliminuje pôsobenie voľných radikálov
  • Prečisťuje a podporuje zdravé dýchacie cesty
  • Podporuje a prečisťuje tráviaci trakt
  • Odstraňuje bolesti brucha a zlé trávenie
  • Odstraňuje búšenie srdca a iné poruchy srdca
  • Upokojuje nervový systém
  • Eliminuje stres a nervozitu
  • Zlepšuje kvalitu spánku a prirodzene náladu
  • Odstraňuje migrény a iné druhy bolestí
  • Dezinfikuje kožné poranenia a defekty
  • Zlepšuje a urýchľuje hojenie rán

ALOJZIA TROJLISTA - kvety

Kde rastie Alojzia a aké časti sa zbierajú?

Alojzia trojlistá je teplomilná rastlina, darí sa jej výborne v južnej Európe a na juhu Ameriky. V našich podmienkach si ju môžete dopestovať ako izbovú okrasnú rastlinu. Z Alojzie trojlistej sa najčastejšie používajú jej aromatické listy, ktoré sa sušia, alebo používajú ako čerstvá rastlina, kvôli svojej citrónovej chuti. Destilovaním celej rastliny sa získava éterický olej.

Použitie Alojzie trojlistej (citrónovej) v praxi

Alojziu trojlistú (citrónovú) môžete využiť v týchto jej formách, liečivý čaj alebo alojziový olej.

ALOJZIA TROJLISTA - susene listy

Olej z Alojzie trojlistej (éterický olej)

Tomuto oleju sa zvykne hovoriť aj citrónová verbena, ale nájdete ho aj pod názvom olej z Alojzie trojlistej. Pri kúpe tohto oleja si dajte pozor, aby bol 100% prírodná silica. Podobne, ako každý éterický olej má byť v 100% prírodnej forme, aby si uchoval čo najvyššiu účinnosť. Tento olej z Alojzie trojlistej sa používa do aróma lampy alebo do kúpeľa pre: eliminovanie stresu, zlepšenie kvality spánku, odstránenie migrén alebo celkovej pohode. Aplikovať ho môžete aj na vonkajšie poranenia alebo kožné choroby, urýchľuje a dezinfikuje rany.

Čaj z listov Alojzie trojlistej

Tento čaj si môžete pripraviť počas migrény, ťažkom trávení, dýchacích problémoch, búšení srdca, depresii alebo len tak pre zlepšenie chuti. Jeho citrónová chuť sa môže hodiť aj pri dochutení iných druhov čaju, ktoré nie sú až tak lahodné.

Potrebujete: 1 ČL sušeného čaju Alojzie (listy), 2,5 deci vody.

Sušenú Alojziu dajte do menšieho hrnca, zalejte vodou a priveďte do varu. Potom ju na miernom ohni varte 4 minúty, čaj sceďte a môžete piť. Tento čaj môžete piť 1 – 3 krát denne.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok alojzia

Už ste počuli o kyprine alebo vŕbovke úzkolistej??? Aké látky obsahuje a aké pozitívne účinky má na naše zdravie??? Kliknite sem a dozviete sa viac.


Jeho pekný kvietok nie je všetko, predstavuje sa Vám pakost lúčny.

$
0
0

Pakost lúčny nie je až tak „slávna“ liečivá bylina, ale tu sa o nej dočítate viac… Možno táto bylina pomôže Vašim zdravotným problémom. Aké účinné látky obsahuje tento pakost, ktoré účinky na zdravie sú jeho prednosťou a ako ho použiť zvonka a aj zvnútra???

O pakosti lúčnom

Pakost lúčny (lat. Geranium Pratense) – čeľaď pakostovitá

Pakost lúčny je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky okolo 40 – 70 centimetrov. Kvitne krásnym kvetom, ktorý má 5 lupienkov fialovej až fialovo-modrej farby. Má 5 cípe listy, ktoré sú na krajoch pílkovité a tvar listu sa vzdialene podobá na list hrozna. Pakost lúčny je v našom pásme dostupnou bylinou a okrem Európy sa jej darí aj v Ázii. Má rada miesta s dostatkom vlahy, nájsť ju môžete napríklad na lúkach, poliach, brehoch riek a potokov. Pakostu lúčnemu nevadia ani vyššie položené pásma ako napríklad Škandinávia či Alpy. Pre liečivé účely sa zbiera jeho kvitnúca vňať.

pakost lucny

Čo obsahuje pakost lúčny za látky?

V tejto byline, ako skoro v každej „liečivke“ sa nachádzajú tieto látky, ktoré pomáhajú zdravotnému stavu…

Triesloviny, horčiny, kyseliny, vlákninu, živicu, sacharidy, minerálne látky.

Účinky pakostu lúčneho na zdravie

Pakost lúčny Vám môže pomôcť pri týchto problémoch, dobre si ich pozrite a snáď uľaví aj Vám.

mlada zena s bolestou brucha

  • Detoxikácia celého organizmu
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Odstraňuje bolesti žalúdka
  • Odstraňuje hnačku, upravuje stolicu
  • Prečisťuje obličky a odstraňuje kamene a krv v moči
  • Eliminuje krvácanie pri hemoroidoch
  • Zmierňuje menštruačné krvácanie
  • Eliminuje zápaly uší a ústnej dutiny
  • Dezinfikuje rany a kožné choroby
  • Urýchľuje hojenie kožných defektov
  • Vhodné pri akné, ekzéme, popáleninách alebo iných defektoch

Použitie pakostu lúčneho

Pakost lúčny môžete použiť na vonkajšie a aj na vnútorné použitie, pozrite sa ako na to…

pakost lucny bylina

Recept na čaj z pakostu lúčneho (vnútorné užitie)

Tento čaj sa hodí pri vyššie vypísaných problémoch. Užívajte ho 1 – 2 krát denne.

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate pakostu, 2,5 deci vody.

Sušenú vňať pakostu dajte do sitka na čaj, alebo použite jedno vrecúško čaju, do hrnčeka a zalejte ho 2,5 deci vriacej vody. Tento čaj však lúhujte iba 2 minúty. Teplý ho vypite.

Recept na odvar z pakostu lúčneho (vonkajšie použitie)

Tento odvar používajte na vymývanie kožných rán, poranení, na aplikáciu do uší, ako kloktadlo alebo pri hemoroidoch.

Potrebujete: 2 PL alebo 3 vrecúška sušenej vňate, 2,5 deci vody.

Pakost lúčny zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať 15 minút, potom odvar sceďte a môžete ho použiť, podľa potreby.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok pakost lucny

Pre eliminovanie menštruačných ťažkostí, podporu dýchacích ciest, trávenia či nervového systému Vám môže byť nápomocné aj sladké drievko. Kliknite sem a dozviete sa viac.

Konopné otruby alebo konopná vláknina neobsahuje len vlákninu…

$
0
0

Ak ste ešte o tomto výživovom doplnku nepočuli, tak nech sa páči máte tu pár informácií. Konopné otruby alebo konopná vláknina je už od „počutia“ plná nie len vlákniny, ale aj iných dôležitých látok. Spoznajte čo obsahuje za látky a aké účinky má konopná vláknina na zdravie.

O konopných otrubách, vláknine

Tento produkt konopné otruby alebo konopná vláknina je vlastne prášková forma doplnku z pomletých semien konope. Konopné otruby alebo konopná vláknina sú plné nerozpustnej vlákniny, ktorá pomáha hlavne nášmu tráveniu. Okrem trávenia má pozitívny efekt na zdravie aj v iných „oblastiach“ zdravia, aha na to…

cerstva trava konopnych listov

Čo obsahujú konopné otruby za látky?

Konopné otruby alebo konopná vláknina neobsahuje iba vlákninu, je tu kopec ďalších účinných látok, ktoré zlepšujú zdravie…

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9), bielkoviny, vlákninu, sacharidy, tuk, vápnik, železo, horčík, meď, zinok, fosfor a kyseliny.

Nutričná hodnota – konopné otruby (100g)

KJ–  1617  Kcal – 385  Bielkoviny– 15 g  Sacharidy– 1,85 g

Tuk –  8 g  Vláknina – 65 g  Voda – 2 g

Účinky konopných otrúb, vlákniny na zdravie

Konopná vláknina alebo otruby neslúžia iba na správne trávenie, pomáhajú aj inde…

žena má problémy s trávením, bolí ju brucho - pomôcť môže i koriander

  • Detoxikácia organizmu od škodlivín
  • Silná podpora trávenia a metabolizmu
  • Podporuje pravidelnú stolicu a čistenie čriev
  • Eliminuje bolesti brucha a plynatosť
  • Znižuje vysoký cholesterol v krvi
  • Pomáha regulovať hladinu tukov tele
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Zlepšuje kvalitu pokožky, nechtov a vlasov
  • Pozitívny vplyv na nervovú sústavu
  • Eliminovanie stresu a nespavosti

Použitie konopných otrúb, vlákniny v praxi

konopne semienka

  • Konopnú vlákninu si môžete pridávať do koktailov, smoothies nápojov, tvarohu, jogurtu, kaše, mliečnych drinkov alebo aj do polievky či iného jedla.
  • Konopnú vlákninu alebo konopné otruby konzumujte 1 – 3 krát denne, pred jedlom, po 1 PL.

UPOZORNENIE

Pri kúpe si dajte pozor, aby bola konopná vláknina (otruby) 100% bio, a hlavne bez tepelnej úpravy (označenie raw). Iba takto prijmete najprírodnejšiu a najčistejšiu formu tohto doplnku s maximom živín.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok konopna vlaknina

A zaujímať by Vás mohli aj pšeničné otruby. Kliknite sem a dozviete sa čo obsahujú za látky, aké pozitívne účinky majú na zdravie, chudnutie a nájdete tu aj recept na placku zo pšeničných otrúb.

Čaj z gravioly Vám pomôže pri rôznych problémoch. Pripravte si ho a uvidíte samy…

$
0
0

Graviola je skôr známa ako exotické ovocie, z ktorého sa využívajú plody na konzumáciu. Ale o čaji z gravioly ste už počuli??? Z listov gravioly si môžete pripraviť liečivý čaj (recept viď nižšie). Čo obsahuje tento čaj z gravioly, aké účinky má na zdravie a ako pripraviť čaj z graviolových listov???

O čaji z gravioly

Graviola ostnatá (lat. Annona muricata) – čeľaď anonovitá

Graviola je strom, ktorý dorastá do výšky 4 – 7 metrov. Z tohto stromu sa najviac využíva jeho plod, exotické ovocie graviola, ktoré môže mať aj vyše 20 centimetrov a hmotnosť 2 – 3 kilogramy. Zo stromu gravioly sa využívajú aj jeho semená, kôra a aj koreň (pomenej). V tomto článku sa však zameriame na účinnosť jeho listov, z ktorých sa pripravuje tento liečivý čaj (recept viď nižšie). Tento čaj obsahuje silné látky, vďaka ktorým sa dokáže zlepšiť množstvo zdravotných komplikácii. Jeho vplyv na zdravie je až neuveriteľný. Tento graviolový čaj si môžete zakúpiť v predajniach so zdravou výživou alebo v čajovniach. Dodržujte doporučené dávkovanie a uvidíte aký vplyv má na Vás. Čaj z gravioly môžete dostať aj v kombinácii s inými liečivými bylinami.

plod gravioly

Čo obsahuje čaj z gravioly za látky?

Toto je len časť účinných látok v listoch gravioly, obsahuje toho o mnoho viac…

Triesloviny, polyfenoly, sacharidy, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, vitamín B, C, kyselina pantoténová a kyselina listová.

Zaujímavosť

Doposiaľ neboli zistené všetky účinné látky v graviole. Laboratória zatiaľ neodhalili toto tajomstvo.

Účinky čaju z gravioly na zdravie

Účinnosť na zdravie a to nie len plodov, ale aj graviolového čaju je úžasná! Jej vplyv na organizmus a to hlavne na imunitu je prekvapujúci…

nastenne hodiny - cas na detox s graviolovym cajom

  • Účinná podpora obranyschopnosti
  • Regeneruje a podporuje bunky
  • Chráni pred pôsobením voľných radikálov
  • Spomaľuje a eliminuje rast rakovinových buniek
  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Antibiotické a antibakteriálne účinky
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty
  • Odstraňuje kašeľ a hlieny
  • Podporuje a prečisťuje tráviaci trakt
  • Znižuje vysoký krvný tlak a eliminuje vysoký cholesterol
  • Preventívne chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • Odstraňuje vírusové, bakteriálne a parazitické vplyvy
  • Znižuje hladinu cukru v krvi
  • Odstraňuje migrény a iné druhy bolestí
  • Prírodné antidepresívum, eliminuje stres
  • Doporučuje sa pri HIV

Príprava čaju z gravioly – recept

GRAVIOLOVY CAJ

Tento liečivý čaj pite 1 – 3 krát denne, pred jedlom. Nezabúdajte však aj na dostatočný pitný režim (voda).

Potrebujete: 2 ČL sušených listov gravioly, 2,5 deci vody.

Čaj z listov gravioly zalejte horúcou vodou (nie vriacou vodou), približne 75 – 85 stupňov. Lúhujte čaj 15 minút.

UPOZORNENIE

Čaj z gravioly by nemali užívať deti, tehotné a kojace ženy.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok graviolovy caj

Kliknite sem a dozviete sa: čo obsahuje ovocie graviola, aké má účinky na zdravie, na chudnutie, aké nutričné hodnoty má graviola a ešte recepty…

Ovsené mlieko (nápoj) bezlaktózová, zdravá a chutná forma nápoja! Skúste ho…

$
0
0

Ak nemôžete alebo skrátka nechcete piť klasické kravské mlieko, tak nezúfajte. Je tu ovsené mlieko, ktoré má dostatok zdravých látok a vďaka nim sa zlepšuje aj stránka zdravia. Spoznajte ovsené mlieko (nápoj) čo obsahuje za látky, aké účinky má na zdravie, z čoho sa skladá a nájdete tu aj recepty na smoothies z ovseného mlieka a ako si vyrobiť svoje domáce ovsené mlieko.

O ovsenom mlieku (nápoji)

Ovsené mlieko alebo ovsený nápoj je bez laktózovou formou náhrady klasického kravského mlieka. Je to vlastne voda s rozmixovanými ovsenými vločkami, ktoré sa nechajú vo vode „kvasiť“ a po rozmixovaní sa kúsky precedia. V tomto ovsenom mlieku (nápoji) je teda dostatok živín z ovsených vločiek a že ich nie je málo (viď nižšie). Ak teda nechcete alebo nemôžete piť klasické kravské mlieko, je tu ovsené mlieko (nápoj.

Čo obsahuje za účinné látky ovsené mlieko (nápoj)?

Množstvo účinných látok nie je veľké, ale za povšimnutie určite stojí a to hlavne látka betaglukán.

Sacharidy, bielkoviny, vlákninu, tuk, vápnik, betaglukán, vitamíny B a D.

ovsene mlieko

Nutričná hodnota – ovsené mlieko (100ml)

KJ –  168  Kcal – 40  Bielkoviny – 0,5 g  Sacharidy – 6,5 g

Tuk –  1,45 g  Vláknina – 1,5 g  Laktóza – 0 g  Soľ  – 0,1 g

Ovsené mlieko obsahuje – 100 ml

Vitamín B2 0,3 mg Vitamín D 0,9 ug
Vitamín B12 0,5 ug Vápnik 125 mg
Betaglukán 0,5 g

Po kliknutí sem sa dozviete informácie o vápniku. Akú má vápnik funkciu v našom organizme, ako sa prejavuje nedostatok vápnika, aká je doporučená denná dávka a nájdete tu aj tabuľku, v ktorej nájdete hodnoty vápnika v rôznych potravinách. Nepodceňte príjem tejto látky.
žena pije mliekoOvsené mlieko sa skladá z: vody (cca. 90%), ovsenej zložky (cca. 10%), slnečnicového oleja a morskej soli.

Ovsené mlieko neobsahuje: laktózu, pridaný cukor alebo umelé sladidlá, umelé príchute. Toto sa týka ovseného mlieka v BIO kvalite.

Aké účinky má ovsené mlieko (nápoj) na zdravie?

Ovsené mlieko (nápoj) je bez laktózy a teda nijakým spôsobom nezaťažuje trávenie, všimnite si, aké má všetky účinky na zdravie.

bolest brucha ovsene mlieko pomoze

  • Podporuje imunitný systém
  • Podporuje a upokojuje trávenie
  • Zlepšuje pravidelnú stolicu
  • Podporuje metabolizmus
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Podporuje pevnosť kostí a kĺbov
  • Zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Pozitívny vplyv na nervový systém

Kam použiť ovsené mlieko?

Ovsené mlieko má jemne sladkú chuť, takže sa hodí do sladkých jedál. Použiť ho môžete napríklad do: smoothies nápojov, kaše, koktailov, krémov, pudingu, cereálii a ďalších sladkých jedál, kde používate klasické kravské mlieko.

Recept na domáce ovsené mlieko (nápoj)

Ak sa Vám „nezdá“ kupované ovsené mlieko, tak si ho môžete jednoducho vyrobiť doma. Poďme na to krok po kroku. Z tohto množstva Vám vyjde približne 3 – 4 deci ovseného mlieka, ak chcete viac, tak znásobte suroviny.

ovsene vlocky a salka mlieka

Potrebujete: 0,5 litra vody, 1 hrnček ovsených vločiek, mixér a plátno (alebo jemnú čistú látku).

Najlepšie je začať robiť toto ovsené mlieko už večer. Ovsené vločky namočte do vody a počas noci ich nechajte tak, aby zmäkli. Ráno alebo počas dňa túto hmotu rozmixujte a potom cez plátno alebo jemnú látku preceďte a dôkladne ovsené vločky vyžmýkajte. Voda, ktorá Vám vznikla je výsledné ovsené mlieko, už ho stačí iba dať do sklenej fľaše, uzatvoriť a v chladničke by Vám malo vydržať približne 5 dní.

Recept na smoothies z ovseného mlieka (nápoja)

Toto lahodné smoothies si môžete dopriať či už chudnete alebo nie na ľahké raňajky či večeru, desiatu alebo na olovrant. Dochutiť si ho môžete kakaom, mletou škoricou, kokosom alebo orechmi.

smoothies s jahodami,orechy a ovsenym mlieko

Potrebujete: 2,5 deci ovseného mlieka (nápoja), 3 PL malín (čerstvé alebo mrazené), za hrsť jahôd.

Príprava je veľmi jednoduchá. Do smoothies mixéra alebo stolového mixéra dajte ovsené mlieko (nápoj), umyté alebo mrazené ovocie a rozmixujte smoothies nápoj na hladkú hmotu.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok ovsene mlieko

 

Kliknite sem a dozviete sa všetko čo treba o ovsených vločkách, plus tu nájdete aj 4 recepty na jedlá z ovsených vločiek.

Mučenka opletavá má nádherný kvet, no oslní aj pozitívnymi účinkami!…

$
0
0

Ak Vás trápi nervozita, migréna, problémy so spánkom, menštruačné bolesti, menopauza, vysoký krvný tlak, dusenie či búšenie srdca, tak si pripravte liečivý čaj z mučenky! Ako ho pripraviť, aké účinné látky obsahuje mučenka a aké sú všetky účinky???

O mučenke opletavej

Mučenka opletavá (Passiflora Incarnata) – čeľaď mučenkovitá

Mučenka opletavá je popínavá rastlina, ktorá môže dorásť do veľkosti pokojne aj 10 metrov. Pochádza zo strednej až južnej Ameriky, teda má rada teplejšie pásma. Má nádherný veľký kvet (viď foto) zafarbený do bledo modra až fialova. Farby kvetov sa menia v závislosti od druhu rastliny. Mučenka má dlhé listy, ktoré môžu mať veľkosť 10 – 18 centimetrov a tvarom pripomínajú listy javora. Plody mučenky sú guľatého tvaru a žltej farby (exotické ovocie maracuja). Na liečebné účely sa používa jej kvitnúca vňať, ktorá sa suší a potom sa z nej robí liečivý čaj (viď nižšie).

Čo obsahuje mučenka opletavá za látky?

Mučenka opletavá nie je len rastlina s nádherným kvetom, v rastline (vňati) sa nachádzajú tieto látky…

Flavonoidy, silice, triesloviny, vláknina, sacharidy, minerálne látky, kyseliny a antioxidanty.

Zdravotné účinky mučenky opletavej

Mučenka opletavá má pozitívny vplyv predovšetkým na nervový systém, ale aj na…

s nespavostou pomaha mucenka

  • Upokojuje nervový systém
  • Eliminuje stres a nervozitu
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Odstraňuje migrénu a iné druhy bolestí
  • Prírodné antidepresívum
  • Zmierňuje dusenie a kašeľ
  • Eliminuje prejavy menopauzy
  • Zmierňuje menštruačné bolesti a kŕče
  • Znižuje vysoký krvný tlak
  • Zamedzuje nepravidelnému búšeniu srdca
  • Podporuje funkciu srdca

Recept na čaj z mučenky

mucenka

Tento liečivý čaj si môžete pripraviť pri bolesti hlavy, menštruačnej bolesti, menopauze, astme, dusení, búšení srdca, depresii či pri celkovej nervozite. Čaj pite 1 – 3 krát denne, ideálne večer pred spánkom (ak máte problémy so spánkom).

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate mučenky, 2,5 deci vody.

Mučenku dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Potom hrnček zakryte a nechajte ešte lúhovať 15 minút. Potom tento teplý čaj vypite.

TIP

Mučenku môžete skombinovať aj s bylinami ako sú napríklad: medovka lekárska, mäta pieporná, ľubovník bodkovaný alebo chmeľ.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok mučenka

Kliknite sem a dozviete sa viac o exotickom ovocí maracuji (passion fruit). Aké pozitívne účinky má, nutričné hodnoty a či má vplyv pri chudnutí.

Petržlenový olej pomôže hlavne obličkám a močovým cestám, ale to nie je všetko…

$
0
0

Olivový alebo kokosový olej sú „klasika“, ktorú pozná každý, ale počuli či vyskúšali ste už petržlenový olej? Tu sa dozviete aké účinné látky obsahuje petržlen, ktoré sú jeho pozitívne účinky na zdravie, ako ho dávkovať, ako použiť petržlenový olej zvonka a ako zvnútra. Možno si u Vás nájde svoje miesto…

O petržlenovom oleji

Petržlen (lat. Petrosellinum Crispum) – čeľaď mrkvovitá

Petržlenový olej je zdravým olejom lisovaným za studena a teda je tej najvyššej kvality. Petržlenový olej sa ale nevyrába zo zeleniny petržlen, ale lisovaním petržlenových semien. Chuť tohto oleja je dosť výrazná po petržlene, takže sa hodí do „slanej“ kuchyne (viď nižšie). Petržlenový olej má silne pozitívne účinky na zdravie v mnohých oblastiach. Petržlen ako zelenina, alebo aj petržlenová vňať majú pozitívny vplyv na zdravie a ešte k tomu tento petržlenový olej. Ak ho aj nechcete užívať hlavne kvôli zdraviu, tak ho využijete aspoň v kuchyni.

Aké účinné látky obsahuje olej z petržlenu?

Petržlenový olej neobsahuje iba tuk, sú v ňom aj tieto zdravé a účinné látky…

Vitamíny A, B, C, D, E, F, K, železo, horčík, draslík, fosfor, tuk.

cerstvy petrzlen

Nutričná hodnota – petržlenový olej (100ml)

KJ –  3 696  Kcal – 880  Tuk –  95 g

Účinky petržlenového oleja na zdravie

Petržlenový olej je síce plný tuku ale aj vitamínov, ktoré pomáhajú týmto problémom, pozrite sa na ne…

  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Odkysľuje organizmus, upravuje pH tela
  • Silná podpora a čistenie tráviaceho traktu
  • Zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín
  • Podporuje chuť do jedla a metabolizmus
  • Zlepšenie pravidelného vyprázdňovania
  • Odstraňuje plynatosť a bolesti brucha
  • Eliminuje zápaly močových ciest a mechúra
  • Prečisťuje a podporuje obličky, eliminuje choroby
  • Upravuje funkciu štítnej žľazy
  • Podporuje tvorbu červených krviniek
  • Prevencia a liečenie Anémie
  • Pozitívny vplyv na zrak a choroby očí
  • Spevňuje vlasy, pokožku a nechty
  • Zabezpečuje hojenie kožných chorôb a poranení

bolest brucha petrzlenovy olej pomozeKliknite sem a dozviete sa všetko o hlavnej surovine tohto oleja a to o petržlene.

Použitie a dávkovanie petržlenového oleja

Petržlenový olej sa dá jednoducho použiť zvonka, zvnútra alebo aj v kuchyni…

Dávkovanie petržlenového oleja – 1 až 2 krát denne (ráno, večer), pred jedlom po 1 ČL oleja. Olej zapite čajom, vodou alebo džúsom.

Použitie petržlenového oleja v kuchyni – chuť tohto oleja je výrazná petržlenom a preto ho môžete použiť do zálievky, šalátu, na hotové cestovinové, mäsové, ryžové alebo zemiakové jedlá, podľa chuti.

Vonkajšie použitie petržlenového oleja – tento olej môžete používať na rôzne kožné ochorenia alebo poranenia, lámajúce sa nechty, pokožku v okolí nechtov, suché končeky vlasov, suchú pokožku vlasov, suché lakte, päty alebo iné miesta. Dostatočné množstvo oleja aplikujte na vatovom tampóne alebo rukou na miesto na pokožke a jemne masírujte, nechajte pôsobiť, olej neumývajte.

Recept na pesto z petržlenovým olejom a vňaťou

Tak toto pesto z petržlenového oleja a petržlenovej vňate ste asi ešte nejedli, ale určite stojí za vyskúšanie!

petrzlenove pesto s prisadami

Potrebujete: 3 – 4 hrste petržlenovej vňate, 1 deci petržlenového oleja, za hrsť vlašských orechov alebo pistácii, 2 strúčiky cesnaku, tvrdý syr najlepšie parmezán, morská soľ, mleté čierne korenie.

Vlašské orechy mierne opečte na suchej panvici. Umytú petržlenovú vňať dajte do mixéra, pridajte očistený cesnak, vlašské orechy, postrúhaný syr, štipku soli, čierneho korenia a rozmixujte na hladkú hmotu. Keď to bude rozmixované prilievajte po menších dávkach petržlenový olej a mixujte. Oleja pridávajte len toľko, aby malo toto petržlenové pesto hustejšiu konzistenciu. Keď bude rozmixované, tak ho uschovajte v chladničke.

TIP

Petržlenový olej kupujte v tej najvyššej kvalite, to znamená, nech má označenie panenský, lisovaný za studena a jedlý.

UPOZORNENIE

  • Petržlenový olej by nemali užívať ľudia so zníženou funkciou či ochorením obličiek (pred užívaním sa poraďte s lekárom).
  • Tehotné a kojace ženy by taktiež nemali užívať tento olej.
  • Dodržujte doporučené dávkovanie.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok petrzlenovy olej

Z petržlenu sa hojne využíva aj jeho vňať. Kliknite sem a dozviete sa o petržlenovej vňati viac…

Artičoka vňať alebo artičoka čaj sú účinné pre dobrý stav pečeni ale aj…

$
0
0

Určite poznáte zeleninu artičoky, ale vedeli ste, že z artičok dostať kúpiť aj liečivý čaj??? Áno je to tak, z artičok a konkrétne z ich listov, sa suší artičoková vňať. Ako pripraviť artičoka čaj, čo obsahuje za látky artičoková vňať a aké pozitíva má na zdravie???

O artičokovej vňati (čaji)

Artičok (lat. Cynara Scolymus) – čeľaď hvězdicovitá

Artičoková vňať alebo artičoka čaj nie je z plodu artičoky (zeleniny), sú to jeho listy. Artičoka vňať alebo artičoka čaj sú sušené listy z rastliny artičoky. Z týchto sušených listov sa pripravuje liečivý čaj, ktorý pomáha množstvu zdravotných problémov (viď nižšie). Artičoka čaj je vhodný počas chudnutia, počas očistných kúr alebo len tak preventívne pre zlepšenie celkového zdravotného stavu.

artičoky v miske

Čo obsahuje artičoková vňať (čaj) za látky?

Tieto látky nie sú určite vôbec na „zahodenie“… Vďaka nim sa upravuje celková pohoda organizmu.

Sacharidy, vlákninu, bielkoviny, minerálne látky, vitamíny, betakarotén, kyseliny, triesloviny, flavonoidy.

Z artičok sa vyrába aj prírodná šťava, vedeli ste to? Kliknite sem a spoznajte artičoka šťavu.

Nutričná hodnota – artičoka vňať, čaj (100g)

KJ –  151,2  Kcal – 36  Bielkoviny – 8,5 g  Sacharidy – 26,5 g

Tuk –  0,95 g  Vláknina – 2 g  Sodík – 720 mg

Účinky artičokovej vňati (čaju) na naše zdravie

Artičoka čaj pomáha predovšetkým pečeni, ale svoju účinnosť má aj inde…

muz drzi ruku v oblasti pecene articokovy caj pomaha

  • Účinná detoxikácia organizmu
  • Vhodné pri očistných kúrach
  • Cielené čistenie a podpora pečeni
  • Regenerácia pečeni po chorobe a užívaní návykových látok
  • Eliminuje vysoký cholesterol a hladiny tukov
  • Prečisťuje a podporuje trávenie
  • Podporuje pravidelnú stolicu
  • Znižuje hladinu cukru v krvi

Použitie artičokovej vňati (čaju) v praxi

Jediná možnosť, ako použiť artičokovú vňať je, pripraviť si z nej liečivý čaj. Je to jednoduché a rýchle.

rastlina articok

Recept na artičokový čaj z vňate

Tento liečivý čaj pite počas akútnych prípadov 1 – 3 krát denne, teplý a čerstvý.

Potrebujete: 1 vrecúško alebo 1 ČL artičoka vňate, 1,5 deci vody.

Čaj dajte do sitka na čaj, alebo vložte vrecúško do šálky a zalejte ho vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať 1 až maximálne 2 minúty. Takto si čaj uchová maximum živín.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok articokovy caj

Kliknite sem a dozviete sa všetko čo potrebujete vedieť o zelenine artičoka. Aké látky sa v nej skrývajú, aké má účinky na zdravie, nutričné hodnoty, ako kúpiť, uskladniť a dokonca aj ako pripraviť artičoky.


Karbinec európsky má účinné látky, ktoré pomáhajú nervovému systému, srdcu a dokonca aj štítnej žľaze.

$
0
0

Karbinec európsky sa podobá na žihľavu, ale má iné účinky na zdravie. Je to taktiež účinná bylina, akurát kúru s karbincom si môžete robiť až 4 mesačnú… Spoznajte karbinec európsky, pri akých zdravotných problémoch vyniká, ako pripraviť liečivý čaj a čo za látky karbinec obsahuje?

O karbinci európskom

Karbinec európsky (lat. Lycopus Europaeus) – čeľaď hluchavkovitá

Karbinec európsky má výšku 30 – 70 centimetrov. Táto liečivá bylina je podobná žihľave dvojdomej, má mierne ochlpenie na stonke. Listy majú pílkovitý tvar a sú kratšieho zrastu. Kvety sú malé, bledej farby, kalichového tvaru a vyrastajú z pazuchy listov (medzi listom a stonkou). Karbinec európsky sa volá európsky, pretože ho môžete nájsť po celej Európe a to aj vo vyššie položených miestach (viď nižšie). Z karbinca európskeho si viete urobiť liečivý čaj, ktorý pomáha množstvu problémov…

Čo za látky obsahuje karbinec európsky?

Silnejšia kombinácia v účinných látok v tejto byline zabezpečuje jej silu a účinky.

Triesloviny, flavonoidy, kyseliny, živicu, horčiny, fenoly, minerálne látky, vlákninu, sacharidy, bielkoviny.

Účinky karbinca európskeho na zdravie

Účinkov na zdravie nie je mnoho, no sú o to silnejšie, pozrite sa s čím si vie karbinec poradiť.

muz s busenim srdca pomoha karbinec

  • Účinne normalizuje funkciu štítnej žľazy
  • Zmierňuje búšenie srdca (arytmia)
  • Zlepšuje funkciu kardiovaskulárneho systému
  • Upokojuje nervový systém
  • Odstraňuje stres, nepokoj
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Pozitívny vplyv pri menštruačných problémoch
  • Eliminuje prejavy menopauzy
  • Znižuje prejavy migrény a iných bolestí

Kde rastie a aké časti sa zbierajú?

Karbinec európsky môžete nájsť po celej Európe, v Ázii či v severnej Amerike. Darí sa mu vo vlhkých miestach s dostatkom vody a neprekážajú mu ani vyššie nadmorské výšky. Nájsť ho môžete v lesoch, močiaroch, lúkach, bahnistých miestach alebo okolí potokov či riek. Z karbinca sa na liečebné účely používa jeho kvitnúca vňať. Kvitne od júla do septembra.

kvety karbinca

Recept na čaj z karbinca európskeho

Tento liečivý čaj sa doporučuje piť 1 – 2 krát denne, počas akútnych prípadov a ako prevenciu 1 krát denne po dobu 3 – 4 mesiace. Potom si dajte mesačnú pauzu a môžete pokračovať.

Potrebujete: 1 ČL sušenej byliny karbinca, 2,5 deci vody.

Sušený karbinec dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Čaj lúhujte 7 – 11 minút, potom ho sceďte a teplý vypite.

TIP

  • Kloktanie karbincové čaju totiž dokáže spevniť aj zubnú sklovinu.
  • Ak máte problémy so spánkom či nadmerným stresom, tak si dajte 1 šálku tohto čaju, s 1 ČL medu večer, bude sa Vám lepšie spať.
  • Pred tým ako si urobíte čaj, tak na čerstvo pomeľte sušený karbinec, čaj bude tak účinnejší.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok karbinec

Kliknite sem a spoznajte výzorovo podobnú liečivú bylinu hluchavku bielu. Aké má pozitívne účinky na zdravie, ktoré látky obsahuje a ako používať hluchavku zvonka ale aj zvnútra?

Ak hľadáte zdravšie sladidlo, tak skúste práve kokosový sirup! Vhodný nie len na dezerty…

$
0
0

Kokosový olej určite poznáte a možno ho aj používate, ale vyskúšali ste už zdravšie sladidlo kokosový sirup??? Je to „miernejšie“ a zdravšie sladidlo, ako klasický cukor, skúste ho. Aké nutričné hodnoty má kokosový sirup, aké účinky má a ako a kam ho použiť???

O kokosovom sirupe

Kokos (lat. Cocos Nucifera) – čeľaď Arekovitá

Kokosový sirup je produktom z kokosovej palmy, veď z čoho iného 🙂 . Toto zdravšie sladidlo je vlastne z nektáru kokosových kvetov, ktoré sa potom zahusťuje. Kokosový sirup má sladkú chuť (po karameli), ale zároveň je aj zdravším sladidlom, pretože nespôsobuje také kolísanie hladiny cukru v krvi. Všetky kokosové produkty: strúhaný kokos, kokosový cukor, múka alebo kokosový olej majú mnohé pozitíva, výbornú chuť a sú aj plné účinných látok.

kokosove kusky s kokosovym sirupomČo obsahuje kokosový sirup látky?

Kokosový sirup síce obsahuje väčšinu sacharidov, keďže je to sladidlo, ale tieto sacharidy idú do krvi pomalšie a navyše obsahuje aj minerálne látky…

Sacharidy a minerálne látky.

Nutričná hodnota – kokosový sirup (100ml)

KJ–  1 302  Kcal – 310  Sacharidy– 75 g

Vápnik –  55 mg  Horčík – 10 mg

kokosovy sirup v sklenenej flasi

Účinky kokosového sirupu na zdravie

Aj keď je to sladidlo, tak určité zdravotné výhody má, aha aké…

  • Uvoľňuje sa do krvi postupne
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Odstraňuje chute na sladké
  • Pozitívny vplyv na nervový systém

Ak chcete vedieť, aké látky obsahuje kokosová múka a kokosové mlieko, ktoré účinky na zdravie majú, aké nutričné hodnoty majú a či sú pri chudnutí povolené, tak kliknite sem.

Použitie kokosového sirupu

Kokosový sirup slúži ako zdravšie sladidlo a môžete ho použiť do ovocných šalátov, smoothies nápojov, zmrzlinových dezertov, cereálií, jogurtu či tvarohu, na lievance alebo palacinky či do rôznych kaší, krémov alebo koláčov.

zmrzlina s ananasom, kokosom a orechmi

Recept na exotický dezert s kokosovým sirupom

Ak sa Vám zachcelo niečo sladké s nádychom exotiky, tak vyskúšajte tento jednoduchý dezert, ktorý máte hotový za chvíľu. Pochutnáte si.

Potrebujete: (na 1 porciu) 2 kopčeky vanilkovej zmrzliny, čerstvý alebo konzervovaný ananás (zdravší je čerstvý), pomleté mandle, trochu postrúhaného kokosu a kokosový sirup.

Príprava je veľmi jednoduchá. Do zmrzlinových pohárov si najskôr dajte zmrzlinu, potom na to pokrájaný ananás na menšie kúsky, posypte to strúhaným kokosom, mandľami a vrch jemne pokvapkajte kokosovým sirupom. S touto lahôdkou zabodujete!

UPOZORNENIE

Kokosový sirup kupujte v najvyššej kvalite to znamená 100% nektár z kokosových kvetov.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok kokosovy sirup

Ak chcete spoznať „tajomstvá“ kokosového cukru alebo palmového cukru, tak kliknite sem a niečo viac sa dozviete.

Už ste pili kôprový čaj zo semien? Kôprové semená sú skvelým pomocníkom zdravia už tisíce rokov!…

$
0
0

O kôprových semenách a aj celej rastline sú zmienky a zobrazenia v Biblii a dokonca aj na starých egyptských kresbách. Keď si tieto národy vážili kôpor pre jeho pozitívne účinky, tak prečo by ste ho nemohli použiť aj Vy dnes. Nezabúdajme, že príroda nám dáva mnohé účinné lieky a to zadarmo alebo za pár „korún“… Spoznajte kôprové semená, účinky, čo obsahujú a ako si pripraviť kôprové čaje zo semien a aj z jeho kvetov.

V skratke o úžasnom kôpre

Kôpor voňavý (lat. Anethum graveollens) – čeľaď mrkvovitá

Kôprové semená a aj kôprový čaj sú známe už tisíce rokov. Boli uznávaným pomocníkom zdravia napríklad v Egyptskej či Gréckej kultúre. Keď kôprové semená pomáhali vtedy, tak prečo by nemali pomáhať aj teraz… Kôpor voňavý je liečivá rastlina so špecifickou arómou. Najčastejšie sa kôpor používa ako dochucovadlo v kuchyni. Kôpor rastie do výšky pol až jeden meter, niekedy aj viac. Je to „skromná“ rastlina, ktorá je po celom svete (Európa, Ázia, Amerika, Afrika) a nepotrebuje nejaké extra požiadavky na svoj život. Z kôpru sa používajú na liečebné účely jeho kvety, semienka a aj listy. Tu sa dozviete o jeho semenách.

kopor

Čo obsahujú za látky kôprové semená?

Kôprové semienka sú skutočne plné účinných látok, vďaka ktorým sa budete lepšie cítiť…

Vitamíny A, C, flavonoidy, silice, sacharidy, vlákninu, minerálne látky (vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo, meď…) a kyseliny.

Účinky kôprových semien na zdravie

Sú to iba semienka s nie vábnou arómou, ale pozrite sa, aké skvelé účinky majú…

zena s bolestou brucha pomoze koprovy caj

  • Podporuje obranyschopnosť
  • Detoxikačné a antiseptické účinky
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Podporuje tvorbu žlče, zvyšuje chuť do jedla
  • Odstraňuje plynatosť a kŕče
  • Upravuje pravidelnú stolicu
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Podporuje tvorbu mlieka

Recept na kôprový čaj zo semien

Tento čaj sa hodí ako rýchla pomoc pri nechutenstve, plynatosti, bolesti brucha, zápche, nervozite alebo problémovému spánku. Tento čaj pite 1 – 2 krát denne a uvidíte tú zmenu.

Potrebujete: 1 KL kôprových semien, 2,5 deci vody.

Kôprové semená zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Potom čaj sceďte a pite po dúškoch.

korenie bylinka kopor

Recept na čaj z čerstvého kôpru

Možno Vám tento čaj veľmi nebude chutiť a preto si ho môžete dochutiť medom alebo citrónom. Má však pozitívny vplyv na zdravie (viď vyššie).

Potrebujete: 5 ks čerstvých kvetov kôpru (vrchná celá hlavička), 1 PL medu a 0,5 litra vody.

Umyté hlavičky kvetu kôpru zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom čaj sceďte, pridajte med alebo citrón a môžete ho po dúškoch vypiť.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok koprovy caj zo semien

Kliknite sem a dozviete sa viac o celej rastline kôpor, ako a kde sa používa, nutričné hodnoty, účinky a čo obsahuje rastlina kôpru.

Kakaové maslo slúži pre zdravie a aj pre krásu, skúste ho!…

$
0
0

Možno by ste si mysleli, že kakaové maslo bude mať hnedú farbu ako kakaové bôby, ale nie je to tak. Kakaové maslo je krémovej farby. Na čo sa používa kakaové maslo, čo za zdravé látky obsahuje a aké má účinky na zdravie toto kakaové maslo?

O kakaovom masle

Kakaové maslo je zdravým produktom z kakaových bôbov. Kakaové bôby obsahujú až vyše 50% tohto masla. Kakaové maslo sa získava lisovaním kakaových bôbov a teda obsahuje všetky liečivé a účinné látky. Tento produkt má krémovú, svetložltú farbu a používa sa najmä na cukrárenské a kozmetické účely. Kakaové maslo je však tou najliečivejšou zložkou každej čokolády. Čím vyšší podiel kakaa (tmavšia čokoláda), tak tým vyšší podiel kakaového masla.

kakaove maslo vo formach

Čo za látky obsahuje kakaové maslo?

Kakaové maslo je tuk, ale pozrite sa aký… Toto všetko v kakaovom masle zabezpečuje pozitívne účinky.

Flavonoidy, tuk, kyselinu laurovú, kyselinu palmitovú, kyselinu, stearovú, kyselinu myristovú.

Účinky kakaového masla na zdravie

Kakaové maslo má tieto neskutočné účinky na zdravie vonkajšie a aj vnútorné.

žena používa vlasovú masku

  • Detoxikuje organizmus a podporuje imunitu
  • Antidepresívne účinky, odstraňuje stres
  • Zlepšuje sústredenie a pamäť
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prevencia vzniku srdcovocievnych ochorení
  • Hydratuje (vyživuje) pokožku
  • Zlepšuje hojenie kože a jej poranení
  • Eliminuje tvorbu jaziev a jemných vrások
  • Spevňuje nechty a okolie nechta
  • Spevňuje a vyživuje vlasy
  • Odstraňuje tvorbu lupín

Použitie kakaového masla v praxi

Kakaové maslo je vďačným, zdravým produktom, pretože ho viete použiť zvonka a aj zvnútra…

kakaove maslo na bielom papieri

Použitie kakaového masla v kuchyni – toto maslo môžete použiť ako zdravší tuk pri pečení koláčov, tort, zákuskov, výrobe krémov a podobne.

Použitie kakaového masla pre krásu – kakaové maslo si môžete aplikovať na pokožku, suché miesta (lakte, päty, pery), nechty a okolie nechta, končeky vlasov, celú dĺžku vlasov, pokožky hlavy…

TIP

  • Kakaové maslo si môžete zakúpiť vo forme: lupienky, krémová konzistencia, kúsky (menšie).
  • Môžete si aj zakúpiť rôznu kozmetiku s pridaným kakaovým maslom (hydratačné krémy, telové krémy, očný krém, proti vráskam, do kúpeľa…).

Kliknite pre zväčšenie

info obrázok kakaove maslo

A keď kliknete sem, tak spoznáte samotné nepražené kakaové bôby. Aká je ich nutričná hodnota, aké zdravotné pozitíva majú, použitie a či sú vhodné počas chudnutia.

Mydlica lekárska neslúži iba na výrobu mydla. Je v nej oveľa viac, spoznajte túto bylinu!

$
0
0

O mydlici lekárskej ste ešte možno nepočuli, ale táto liečivá bylina určite stojí za zmienku… V čom vyniká mydlica lekárska (účinky), ktoré účinné látky v sebe ukrýva a ako pripraviť mydlicový čaj na vnútorné použitie (pitie) a odvar na vonkajšie použitie??? 

O mydlici lekárskej

Mydlica lekárska (lat. Saponaria Officinalis) – čeľaď silenkovitá

Mydlica lekárska je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky 30 – 70 centimetrov. Kvety mydlice sú kalichové, biele až jemne ružové s 5 lupienkami. Listy sú proti stojné, dlhšie a úzke. Táto rastlina sa nachádza bežne v Európe, ale aj iných kontinentoch (viď nižšie), na vlhších miestach. Mydlica lekárska je liečivá celá rastlina a ak ju nájdete v ten správny čas, tak si ju nazbierajte. Používať ju potom môžete celý rok v jej sušenej forme.

Čo obsahuje mydlica lekárska za látky?

Tieto látky sa nenachádzajú len tak v nejakej byline, pozrite sa na to čo v nej je…

Flavonoidy, triesloviny, saponíny, silice, sliz, sacharidy, vláknina, živica, minerálne látky a kaučuk.

Účinky mydlice lekárskej na zdravie

Vďaka vyššie vypísaným účinným látkam je mydlica lekárska oprávnene označovaná menom lekárska, aha…

muz s kaslom pomoze mydlica

  • Antiseptické a antibakteriálne účinky
  • Prirodzene detoxikuje organizmus
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty, eliminuje zápaly
  • Odstraňuje bolesti priedušiek a dusenie
  • Rozpúšťa hlieny a eliminuje kašeľ
  • Dezinfikuje rany a podporuje hojenie kože
  • Eliminuje rôzne kožné ochorenia a defekty
  • Odstraňuje bolesti kĺbov a svalov
  • Prečisťuje a podporuje funkciu pečeni
  • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu

Kde rastie mydlica a aké časti sa zbierajú?

Mydlica lekárska rastie v miernom pásme v Európe (hojne), Ázii a aj v Amerike. Vyhovuje jej teplejšie pásmo a rastie do nadmorskej výšky okolo 650 metrov. Vyhovujú jej vlhšie a dusíkaté pôdy, miesta. Nájsť ju môžete na brehoch potokov, riek, popri ceste či na iných miestach. Z mydlice lekárskej sa zbierajú jej korene (október až november) a kvitnúca vňať (jún až júl). Korene sa používajú len na vonkajšie použitie.

Použitie mydlice lekárskej v praxi

Mydlicu lekársku môžete pre zdravotné účely použiť v týchto dvoch formách – čaj alebo odvar na vonkajšie použitie.

mydlica lekarska, tinktura mydlice

Recept na čaj z mydlice lekárskej (vnútorné použitie)

Tento čaj z mydlice sa hodí pri zahlienení, zápale priedušiek, nádche, astme, bronchitíde, alergii či inom probléme s dýchacími cestami. Alebo ho môžete použiť pri očistných kúrach. Čaj pite 1 – 2 krát denne.

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate mydlice, 2,5 deci vody.

Sušenú vňať mydlice dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Lúhujte ju 10 – 12 minút a potom teplý čaj vypite.

mydlica lekarska kvet

Recept na odvar z koreňa mydlice (vonkajšie použitie)

Tento odvar môžete používať na rôzne kožné defekty či boľavé kĺby. Aplikujte ho na vatový tampón alebo na gázu a nechajte na pokožke pôsobiť. S týmto odvarom si môžete aj vyčistiť pleť, vyhnite sa však oblasti očí.

Potrebujete: 1 PL postrúhaného čerstvého alebo sušeného koreňa mydlice, 2 deci vody.

Postrúhaný koreň mydlice zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom odvar sceďte a môžete aplikovať na čistú a suchú pokožku postihnutú poraneniami, kožnými ochoreniami alebo na bolestivé kĺby.

Zaujímavosť

  • Výťažky z mydlice lekárskej sa používajú aj pri výrobe mydiel, zubných pást a iných druhov drogérie pre svoj penivý efekt.

UPOZORNENIE

Koreň sa používa iba na vonkajšie použitie, nie vnútorne. Pri vypití odvaru z koreňa mydlice si môžete privodiť nepríjemné prejavy (nevoľnosť, vracanie, ochrnutie svalstva…).

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok mydlica lekarska

Spoznajte aj túto liečivú bylinu, ktorá pomáha nie len nášmu srdcu, predstavuje sa Vám srdcovník obyčajný, kliknite sem a dozviete sa viac…

Viewing all 1058 articles
Browse latest View live